Výročí a události - březen


1.3
března 1932 byl unesen syn amerického pilota Charlese Lindberga, který 20. května 1927 překonal poprvé letadlem Atlantický oceán. Cesta z New Yorku do Paříže. Po sedmdesáti třech dnech byl Charles Lindberg junior nalezen mrtev. Jako pachatel únosu a vraždy byl usvědčen německý přistěhovalec Richard Hauptmann, který byl také o dva roky později popraven.


Pátrací plakát po Charlesu Lindbergovi jr.


8.3
března 1927 v 18:15 byl u Kvačic při kontrole neznámého muže bez jediné výstrahy zastřelen strážmistr Antonín Stuchlý. V muži byl později zjištěn kasař a vrah Martin Lecián, který byl 6. října téhož roku na dvoře Olomouckého divizního soudu popraven.

12.
března 1975 byla v pankrácké věznici popravena Olga Hepnarová (22), která 10. července 1973 úmyslně najela na nástupní ostrůvek na Strossmayerově náměstí v Praze a usmrtila 8 lidí a 11 jich zranila.

13.
13. března 1498 byl na Pražském hradě "za rušení zemského míru" popraven rytíř Dalibor z Kozojed, který dva roky předtím vzbouřil poddané šlechtice Adama z Drahonic a zmocnil se tak jeho panství Ploskovice. Osobnost tohoto muže zidealizoval v literatuře Alois Jirásek a Bedřicha Smetanu inspirovala k napsání opery "Dalibor".

13.
téhož dne v březnu, avšak v roce 1996 homosexuální pedofil Thomas Hamilton (43) ve skotském městečku Dunblane postřílel 4 pistolemi během 3 minut ve školní tělocvičně 16 dětí (prvňáčků), jejich učitelku a nakonec obrátil zbraň proti sobě.


Třída prvňáčků vyfotografovaná několik dnů před masakrem


vrah Hamilton


17.
března 1922 bylo výnosem ministerstva vnitra zřízeno zvláštní četnické oddělení, které mělo podávat znalecké posudky za využití daktyloskopické evidence pražského policejního ředitelství.

19.
března 1667 se ve Francii uskutečnila první policejní reforma, která dala základ k vybudování moderního policejního aparátu. Kromě toho, že byla reorganizována pařížská policie, vznikla "Haute police" (vysoká policie), která zpočátku působila jen v Paříži, později pak po celé Francii. Zároveň vzniká Bureau de confiance et de sureté (Úřad důvěry a bezpečnosti) v čele s generálporučíkem policie.

21. března 1948 se v Brně narodil autor těchto stránek.

24.
března 1879 byl v Liberci popraven šestinásobný loupežný vrah Josef Kogler - ve své době nejobávanější lupič severních Čech.

27.
27. března 1902 byl v Brně - Černovicích popraven nádeník Josef Chorutik ze Zastávky, který zastřelil svého otce a pak vlákal do domu nevlastní matku a ubil jí pažbou pušky.

28.
března 1990 byla potlačena za účasti 512 policistů a dozorců jedna z největší vzpour vězňů v dějinách tehdejšího Československa. Ve věznici v Leopoldově na Slovensku se vzbouřilo přes 1.200 vězňů, kteří zdemolovali vnitřní zařízení věznice a na několika místech založili požár. Z 11 ubytovacích bloků 5 zcela shořelo. Celková škoda byla odhadnuta na 29 milionů korun. Po nezbytných úpravách byla věznice opětovně zprovozněna začátkem roku 1991.


věznice Leopoldov


29.
března 1792 byl na maškarním plese ve stockholmské opeře smrtelně zraněn výstřelem z pistole švédský král Gustav III. Pachatelem atentátu byl Jacob Johan Anckarström, bývalý důstojník královské tělesné stráže, účastník šlechtického spiknutí, který byl 28. dubna téhož roku popraven. Událost se brzy stala námětem oper a dramat řady autorů (Daniel Francois Esprit Auber, Giuseppe Verdi, August Strindberg, Petr August Leonard Hallström).


Gustav III.


30.
března 1981 byl ve Washingtonu spáchán Johnem Warnockem Hincklyem (25) atentát na prezidenta USA Ronalda Reagana. Při atentátu byl vážně zraněn Jim Brady, prezidentův tajemník, kterému se o 12 let později podařilo prosadit zákon, ztěžující nákup zbraní v USA. Od útoku se Jim Brady pohybuje na kolečkové židli.

31.
března 1927 byl zastřelen při pronásledování bankovních lupičů, kteří v Agrární a průmyslové bance ve Velké Bytči odcizili 95.062,- Kč a zavraždili náhodného klienta banky, četnický strážmistr František Kratochvíl. O den později byl stejnými lupiči zastřelen i četnický strážmistr František Alschlinger. Dva dny po loupeži došlo v lesích mezi četnictvem a zločinci k divoké přestřelce, při které byli tři zločinci zabiti. Zabit byl i jeden občan, který se pronásledování zločinců zúčastnil dobrovolně. Lupič Andrassy spáchal během přestřelky sebevraždu střelou do spánku. Loupež si vyžádala celkem 7 lidských životů. O život později přišel i Ludovít Bognár, který byl 31. října 1929 v Bratislavě za tento čin popraven.


(C) JUDr. Miloslav Jedlička
menu
leden
únor
březen
duben
květen
červen