Výročí a události - červen


3.
1831 v Praze byl popraven František Manyš z Kutné Hory, který v únoru 1830 zavraždil trhovkyni Annu Hlídkovou.

4.4
1888 vydal guvernér státu New York rozhodnutí o používání elektrické křesla jako popravčího nástroje. Prvním popraveným na elektrickém křesle byl William Temmler. Stalo se tak 6. srpna 1888. Od 1. ledna 1889 byl pak tento způsob popravy rozšířen po celém území státu New York.

13.  
1998 byl u Letkova na Plzeňsku při zákroku proti občanům bývalé Jugoslávie Fatmiru Hanušovi a jeho otci Fehimu Hanušovi zastřelen 23 letý nadstrážmistr Jiří Hrubý. Fatmir Hanuša pak  soudní cestou požadoval po ministerstvu vnitra nejdříve 82 milionů a později 30 milionů korun, jako odškodné za úraz, který utrpěl v roce 1995 při zákroku zásahové jednotky.

Fehim Hanuša v soudní budově
18.
 
1844 V Čivicích u Pardubic byl zatčen pověstný a obávaný loupežník a známý vrah Pětivoký. Ihned byl předán zdejšímu hrdelnímu soudu a brzy nato popraven.

21.  
1621 bylo na Staroměstském náměstí v Praze popraveno katem Janem Mydlářem a jeho pomocníky 27 českých pánů - předáků stavovské rebelie proti císaři Ferdinandu II.


24.  
1928 ukončil svou činnost ve věku 73 let československý státní kat Leopold Wohlschlager. Na jeho místo nastoupil jeho zeť Nehyba. Wohlschlager měl syna, který padl na v I. světové válce.

26.  
1834 byl v Uherském Hradišti vykonán trest smrti oběšením nad krejčím Františkem Vašickým, který bestiálním způsobem zavraždil polního kuráta Václava Koubu. Exekuci provedl kat Antonín Hořínek z Olomouce.

28.  
1927 byl v 7:00 hod. na dvoře tehdejšího Krajského soudu v Kutné Hoře popraven 33letý Jindřich Bažant z Pardubic, který během dvou zářijových dnů roku 1925 v Tatrách zastřelil své dvě milenky - 22letou Marii Šafaříkovou z Hrádku u Bohdanče a 18letou Josefu Pavelkovou z Pardubic. O deset dnů později pak v obci Kolné u Zruče nad Sázavou zaútočil ve vražedném úmyslu na 25letou Boženu Říhovou, kterou několikrát kladivem udeřil do hlavy, dvakrát na ni vystřelil, polil benzínem a zapálil. Říhová, která s Bažantem čekala dítě a nakazila ho kapavkou, útok přežila.

29.  
1994 ve 20:00 hodin bylo v rakouském Štýrském Hradci vynesením rozsudku ukončeno soudní jednání, označované v Rakousku jako proces století. Spisovatel a autor pohádek pro děti Jack Unterweger byl uznán vinným ze spáchání 9 vražd prostitutek z ČR, Rakouska a USA a odsouzen k doživotnímu vězení se zvýšenou ostrahou. Sedm hodin po vynesení rozsudku spáchal v cele sebevraždu.

Jack Unterweger

30.   1937 byl v obci Hovězí na Valašsku při zatýkání bratrů Hrňů,  podezřelých z drobné krádeže, zastřelen strážmistr Josef Knoll. Dalším výstřelem byl těžce zraněn strážmistr Rudlof Doležal. Bratrům  se podařilo  uprchnout.  Zemský úřad v Brně vypsal na dopadení bratrů odměnu 5.000,- Kč. Pátrací akce po vrazích ve  Valašských  lesích  ze  zúčastnilo  500  četníků  a  200 lesních zaměstnanců. Později byli oba bratři nalezeni mrtvi. Jeden z nich spáchal sebevraždu, druhý zemřel na následky zranění při přestřelce četnictvem.


 
(C) JUDr. Miloslav Jedlička
menu
leden
únor
březen
duben
květen
červen