Výročí a události - září

3.
 
září 1923 byla ve Vídni zahájena pětidenní konference za účasti policejních představitelů 19 zemí celého světa. Na konferenci byly přijaty kroky k vytvoření mezinárodní policejní organizace, později přejmenovanou na Interpol. Československou republiku zastupoval pražský vrchní policejní rada Vaňásek. Jde o tutéž postavu, kterou ztvárnil Jaroslav Marvan jako radu Vacátka v televizním seriálu "Hříšní lidé města pražského".

7.9
 
září 1948 byla v Praze v nemocnici "U Apolináře" zřízena záchytná stanice pro alkoholiky.

19.  
září 1871 byl v Plzni popraven vrah a lupič Jan Janeček, přezdívaný Serynek, který s třináctičlennou cikánskou tlupou dlouho trápil střední Čechy.

19.
Tentýž den v roce 1951 spáchal v pankráckém vězení sebevraždu uškrcením Hubert Pilčík (nar. 14.10. 1891), který byl podezřelý nejméně z 5 vražd. Zájemce o nelegální emigraci odvedl do lesa a nechal si vyplatit dohodnutou odměnu. Pak jim ukázal směr, kde bude čekat převaděč přes hranice. Jakmile se zájemce o emigraci otočil, byl Pilčíkem udeřen polokovovým obuškem, usmrcen, oloupen o zbytek věci a zahrabán. Přesný počet obětí nebyl nikdy přesně zjištěn. Veřejnosti se jevil jako velice slušný člověk.
Pilčík tímto krutým způsobem týral svou nezletilou příbuznou
(fotografie z rekonstrukce)

18.
18. září 1665 byl po inkvizičním procesu upálen v Mohelnici na Moravě vzdělaný šumperský farář Kryštof Alois Lautner. Proces proti němu vedl František Jindřich Boblig - nedostudovaný právník, který se živil jako hostinský podřadné hospody v Olomouci. Popravu provedl kat Jakub Haye za účasti 20.000 diváků. V dalších procesech ve Velkých Losinách a v Šumperku bylo upáleno celkem 104 lidí. Procesy trvaly až do roku 1694.

20.
září 1984 explodoval poblíž amerického velvyslanectví v Bejrútu vagón naložený výbušninou, který iniciovala extremistická palestinské organizace Islámský džihád. Na následky výbuchu zemřelo 16 osob a 96 jich bylo zraněno.

22.
září 1925 byl vykonán rozsudek trestu smrti uškrcením nad lupičem a vrahem Ivanem Kornilovem. Tento nezvyklý způsob popravy, provedený u Charbinského soudu je zřejmě posledním zaznamenaným případem na světě. Kat hodil odsouzenci na krk smyčku, kterou otáčením kovové tyče utahoval až se odsouzenec uškrtil.

23.
září 1897 v Plzni byl popraven obuvník Josef Vacovský z Klatov pro zločin loupežné vraždy na vlastní matce.Vraždu spáchal 10. července 1897 v místě bydliště.

28.
září 1966 byla popravena matka 7 dětí - 43letá Irena Čubírková z Boleráze u Trnavy - za vraždu druha Ambrože Ščepky, kterou spáchala 7. prosince 1964. Oběť rozřezala, tělo spálila v peci na chleba a hlavu odložila ve vlaku na trati Trnava - Bratislava. Při vyšetřování vyšlo najevo, že již 10. října 1951 - tedy 13 let předtím, než byl zavražděn Ambrož Ščepka - zavraždila s pomocí milence i svého manžela, 35letého Jána Čubírka. Vraždu se ji podařilo utajit zinscenováním nešťastné náhody - při stěhování věcí z půdy na něho údajně spadly kamna.

Hlava Ambrože Ščepky nalezená na vlakovém nádraží


28.
září 1978 zemřel ve Vatikáně ve věku 65 let papež Pavel VI. (vlastním jménem Albino Luciani). Po jeho smrti vzniklo podezření, že byl zavražděn. Jedna z verzí hovoří o tom, že pachatelé pocházeli z okruhu zastánců tvrdé církevní linie. Dodnes je jeho smrt předmětem různých spekulací.


(C) JUDr. Miloslav Jedlička
do menu
září