Výročí a události - listopad

1.
listopadu 1887 se narodil Josef Vaňásek, pražský vrchní policejní rada a šéf pověstné pražské "čtyřky" známý z televizního seriálu "Hříšní lidé města pražského"jako rada Vacátko. Zemřel 8. února 1938.

8.
listopadu 1938 byl v Praze popraven 26 letý Svatoslav Štěpánek za trojnásobnou vraždu a dva pokusy vražd. Jehooběťmi byla 20letá Jiřina Šťastná, 31letá FrantiškaTřísková a teprve 5letý Bedřich Brožovský. Dále se pokusil zavraždit 13letou školačku Růženu Jebavou a 23letou Zdeňku Drobnou. Jen díky šťastné náhodě nedošlo v těchto případech k dokonání činu.
*
                                                                       Mrtvola Jiřiny Šťastné     Pozůstatky 5letého Bedřicha Brožovského

11.
1880 byl v melbournské věznici popraven nejznámější australský desperát 19. století EdwardKelly. Proslavil se bankovními loupežemi, únosya vraždami. 

Edward Kelly

11.
ten stejný den, ale v roce 1895 byl v Praze popraven horník Antonín Hofman označovaný jak politický delikvent, který vesvých 22 letech zastřelil na šachtě v Březových Horách u Příbrami hutního inspektora Karla Rejtku a naddůlního Kajetána Čermáka, protože v nich viděl "vykořisťovatele". 

13.
listopadu 1995 bylo při výbuchu bomby, umístěné v automobilu na parkovišti americké vojenské mise v saúdskoarabském Rijádu zabito sedm osob, z toho pět Američanů a dalších 60 osob bylo zraněno. K atentátu se přihlásili čtyři Saúdové, kteří byli 31. května 1996 v Rijádu popraveni. 

14.
1960 došlo ke srážce dvou osobních vlaků u stanice Stéblová na Pardubicku. Nehodu nepřežilo 110 osob a 106 osob bylo zraněno. Je to dosud největší železniční neštěstí u nás.

18.
listopadu 1924 byli vězni naposledy vezeni  do londýnského vězení koňmi. Od této doby byl pak používán speciální automobil. 

18.
téhož dne, avšak v roce 1978 spáchalo v táboře severoamerické sekty Svatyně lidu v Gayanském Jonestownu sebevraždu jedem 918 Američanů, včetně jejich dětí. Mezi mrtvolami byl identifikován i samovazný "biskup" Jim Jones, jeho žena a syn. Někteří členové sekty však zemřeli na následky střelných zranění. Tato skutečnost je dodnes předmětem různých spekulací. V každém případě jde o největší společnou sebevraždu v dějinách USA.


mrtvá těla členů sekty Svatyně lidu

21.
listopadu 1865 byl jmenován c.k. popravčím Jan Křtitel Pipperger pro okres vrchního zemského soudu v Království českém. V době jmenování měl 27 let. Byl truhlářem a vyráběl nábytek. Zemřel 15. ledna 1888 v Praze.

22.
listopadu 1963 byl ve 12:30 hod. místního času byl v Dallasu spáchán atentát na amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. O dva dny později byl Jackem Rubym zavražděn i jeho domnělý vrah Lee Harvey Oswald (24). 

                                                                           John Fitzerald Kennedy   Lee Harvey Osvald

Smrtící útok Jacka Rubyho na L. H. Oswalda

23.
listopadu 1991 skupina 7 nebezpečných vězňů bodnými nástroji povraždila 5 dozorců věznice Leopoldov a z věznice uprchla. Do 24 hodin byli uprchlí vězni zadrženi. Později byli tři z nich odsouzeni k doživotnímu vězení a zbývající k trestu vězení od 8 do 13 let. Dva organizátoři útěku si odpykávali trest za vraždu. 

24.
listopadu 1993 schválil americký senát Bradyho zákon, ztěžující nákup zbraní v USA.

25.
listopad byl Organizací spojených národů vyhlášen jako den proti násilí na ženách. 

28.
listopadu 1942 večer vypukl v bostonském nočním klubu "Kokosový háj" prudký požár, při kterém uhořelo 491 lidí. Do nemocnice se podařilodopravit jen 114 postižených, z nichž však většina zemřela (převážně zadušením). Celkem přežilo jen 32lidí, z nichž jeden spáchal sebevraždu několik týdnů popropuštění z nemocnice... Příčinou vysokého počtu obětí požáru byly malé, jediné a dovnitř otevírající se dveře... 


(C) JUDr. Miloslav Jedlička
do menu
leden
únor
březen
duben
květen
listopad
červen