Výročí a události - duben

1.4
dubna 1899 byla v Polné na Jihlavsku nalezena zavražděná místní obyvatelka Anna Hrůzová (19). Nedůsledným ohledáním mrtvoly a hrubými chybami při vyšetřování  část obyvatelstva a nakonec i vyšetřovacích orgánů podlehla ničím neopodstatněné verzi, že vraždu spáchal  z rituálního motivu Žid. Krátce na to byl z vraždy obviněn místní Žid Leopold Hilsner. Tím se rozpoutala celonárodní nenávistná kampaň proti Židům, později nazývaná hilsneriáda. Nevinný Leopold Hilsner si odpykal celkem 18 let vězení. Zemřel 9. ledna 1928 pod změněným jménem Heller. Skutečný vrah nebyl nikdy vypátrán.
 


Anežka Hrůzová


3.4
dubna 1996 byl v americké Montaně zatčen bývalý profesor matematiky University of California v USA 55 letý Theodore Kaczynski, známý pod přezdívkou "Unabomber" V letech 1978 - 1995 uskutečnil nejméně 16 pumový chútoků, při kterých byli 3 lidé zabiti a dalších 23 zraněno. Motivem k bombovým atentátům byl jeho odpor k technickému pokroku. Dopaden byl teprve na základě udání bratra Davida, čímž získal od FBI vypsanou odměnu milion dolarů. Jistému trestu smrti unikl Kaczynski plným doznáním a spoluprací s vyšetřovacími orgány. 

Theodor Kaczynski a jeho laboratoř na výrobu bomb v  zchátralé chatrči

4.4
dubna 1790 se v rasovně za obcí Zvěrkovice poblíž Moravských Budějovic narodil Jan George Grasel. Během svého krátkého života spáchal 205 zločinů, z toho 8 loupeží a 2 zabití.

17.
dubna 1998 byl mezi Hájem a Dobroslavicemi ve Slezsku při výkonu služby zastřelen samopalem AK-47 vedoucí referátu cizinecké policie 27letý policista poručík René Vitásek. Vraždu provedli 3 pachatelé, kteří se právě připravovali na ozbrojenou loupež pošty. Jednoho z nich - Tibora Slíže později jeho kumpáni zavraždili a zakopali u Zvolena. Před vraždou policisty RenéhoVitáska vrazi provedli sérii ozbrojených přepadů pošt s téměř půl milionovou kořistí.

Vrahové René Vitáska

                                                                                      Kamil Barčiš                Tibor Slíž  

Petr Hrubý

18.
dubna 1983 byla při atentátu proíránských muslimských radikálů zcela zdemolována budova amerického velvyslanectví v libanonském Bejrútu. Zahynulo 63 osob a dalších 100 bylo zraněno.

20.
20. dubna 1914 se v Monaku z iniciativy monackého knížete Alberta I. sešli zástupci policie, soudci a právníci ze14 států, aby posoudili možnost vytvoření celosvětové organizace pro boj se zločinem. Jejich snahu zhatil samotný zločin, spáchaný 28. června 1914 v Sarajevu. Ten den byl zavražděn následník rakousko – uherského trůnu a jeho manželka.

25.
dubna 1792 byl v Paříži veřejně sťat gilotinou lupič a vrah Jacques Nicolas Pelletier. Byla to první poprava gilotinou, kterou propagoval ve Francouzském národním shromáždění doktor Y. I. Giulottin. Samotný nástroj však navrhl a sestrojil tesař německého původu Shmidt.

25.
dubna 1972 byl při výkonu služby zastřelen v restauraci Na Slovanech ve Dvoře Králové nad Labem policista praporčík Miroslav Pivoda (tehdy příslušník SNB). Další zakročující policista Miloslav Špula byl těžce zraněn. Pachatelem útoku byl 22letý, pětkrát trestaný Jiří Dudek, který byl v říjnu 1972 odsouzen Krajským soudem v Hradci Králové za vraždu, pokus vraždy a další dva trestné činy k trestu smrti. Trest byl vykonán 20.dubna 1973 v 6:35 hod. v pankrácké věznici v Praze.

28.
dubna 1994 byl v americké Virgínii popraven na elektrickém křesle Timothy Spencer, který během tří měsíců roku 1987 znásilnil a zavraždil čtyři ženy. Stal se první osobou v USA popravenou na základě důkazu získaného ze spermatu analýzou DNA. Vědci uvedli, že pravděpodobnost, že by sperma patřilo někomu jinému, je jedna ku 705 milionů.

(C) JUDr. Miloslav Jedlička
menu
leden
únor
březen
duben
květen
červen