Výročí a události - únor

2.
února 1989 byl v ranních hodinách v pankrácké věznici popraven čtyřikrát trestaný 36letý Vladimír Lulek z  Předměřic nad Labem za 4 brutální vraždy (manželka a tři děti ve věku 10, 8 a 1 rok) a jeden pokus (sousedka, která se snažila zabránit dokonání masakru). Vladimír Lulek byl posledním popraveným vrahem před zrušením trestu smrti 2. května 1990. 


Pankrácká popravčí místnost 


4.
února 1926 byla v Praze na Invalidovně nalezena zavražděná prostitutka Anna Kočová (30). Pachatel ji krátce před vraždou znásilnil. Násilná smrt Kočové byla dávána do souvislostí s vraždou prostitutky Otýlie Vranské. Vrah Anny Kočové i Otýlie Vranské nebyl nikdy vypátrán. 
*

snímek z místa činu nálezu Anny Kočové

08.
 
února 1938 zemřel Josef Vaňásek, pražský vrchní policejní rada a šéf pověstné pražské "čtyřky" známý z televizního seriálu "Hříšní lidé města pražského" jako rada Vacátko.  Narodil se 1. listopadu 1887.

13.  
února 1992 byl v Gruzii zrušen trest smrti s odvoláním na Všeobecnou deklaraci lidských práv a gruzínskou Ústavu z roku 1921.


17.  
února 1992 byl v americkém městě Milwauke odsouzen za 15 vražd k patnácti trestům doživotního vězení 31letý vrah  Jeffrey Dahmer, který své oběti rozřezával, části jejich těl vařil a dokonce konzumoval. Zemřel ve vězení 18. listopadu 1994 na následky útoku jiným odsouzeným při čištění toalety. 


vrah a kanibal Jeffrey Dahmer


24.  
února 1743 zemřel v olomoucké trestnici (in castigatorio) na následky mučení muž  "posedlý ďáblem". Do Olomouce byl přivezen ze Znojma, kde s ním " nic nepořídili"  a veškeré prostředky užité proti blasfemii (rouhačství) vyšly vniveč. Jeho příbuzný byl pro tento zločin popraven  ve Znojmě. 

25.
 
února 1899 byl popraven na dvoře c. a k. trestnice v Chrudimi 36letý domkář František Novotný. Novotný otrávil v Komárově arzenikem postupně 6 manželských dětí a jedno nemanželské. Děti zakopal na dašickém hřbitově. K potvrzení podezření byla nařízena exhumace.

28.  
února 1986 byl ve Stockholmu, při návratu z filmového představení "Amadeus" zavražděn pistolí Smith&Wesson 357 Magnum švédský ministerský předseda Olof Palme. Z atentátu byl obviněn 42letý Christer Pettersson. Soud ho však v odvolacím řízení osvobodil.  V době totality Olof Palme fiktivním sňatkem umožnil české dívce legální emigraci. 
                                                                                  Olof Palme   Christer Petterson


(C) JUDr. Miloslav Jedlička
menu
únor