Výročí a události - srpen

1.
srpna 1879 zemřel v Řepích u Prahy proslulý  loupežník Václav Babinský alias "Venca z Pokratic" alias  odsouzený za vraždu a loupeže k 20 letům vězení. Plných 14 let byl vězněn na brněnském Špilberku. Zbytek trestu si odpykal v Kartouzích - dnešních Valdicích. Po propuštění z vězení se ho ujaly sestry řádu Boromejek a po zbytek života se živil jako zahradník. Na jeho kontroverzní slávě má svůj podíl zřejmě i básník Karel Hynek Mácha. Babinský se narodil 20. srpna 1796 v Pokraticích u Litoměřic.


Václav Babinský


2.
srpna 1991 prohlásil před novináři tehdejší náměstek ministra vnitra ČSFR a ředitel Federálního policejního sboru Jan Ruml, že chce prosadit v návrhu zákona o narkotikách tvrdé postihy. Navrhoval, aby za držení drogy byl pachatel obviněn z přípravy trestného činu vraždy...

4.
srpna 1306 byl při návštěvě Olomouce ve veliké síni tamního dómského děkanství zavražděn třemi ranami dýkou poslední Přemyslovec - teprve 17letý král Václav III. Pachatel nebyl nikdy zjištěn i když existovali určité indície proti konkrétní osobě. Stejně tak i motiv činu nebyl spolehlivě zjištěn a je dodnes předmětem spekulací historiků a badatelů.

5.
srpna 1962 byla ve svém bytě nalezena slavná americká herečka 36letá Merilyn Monroeová (vlastním jménem Norma Jean Bakerová) bez známek života. Ačkoliv oficiální vyšetřování prokázalo sebevraždu, byla v průběhu let vytvořena řada dalších, až absurdních hypotéz o tom, že byla zavražděna. Podle těchto hypotéz jsou podezřelými například bratři Roberta John Kennedyové, šéf FBI Edgard Hoover či zkorumpovaný odborový předák John Hoffa. Zdá se, že smrt herečky, známou z komediálního filmu "Někdo to rád horké", se stala záminkou k vyřizování politických účtů. Nemalou roli přitom dodnes sehrává bulvární tisk.


Marilyn Monroe

John Keneddy, Edgard Hoover a Robert Kennedy

6.
srpna 1888 bylo poprvé použito elektrické křeslo jako popravčí nástroj. V newyorské státní věznici Alburb byl ten den popraven William Temmler.

 
elektrické křeslo
                   dobová kresba popravy Wiiliama Kemmlera

7.
srpna 1986 byl v Praze vykonán trest smrti nad Ladislavem Hojerem. Městským soudem byl 9. listopadu 1984 odsouzen k trestu smrti za vraždy pěti žen.

8.
srpna 1969 byla zavražděna herečka Sharon Tateová, první žena amerického režiséra polského původu Romana Polanského. Vraždu měla na svědomí sekta s názvem"Rodina" vedená Charlesem Masonem, který si dodnes odpykává doživotní vězení.


herečka Sharon Tateová


21.
srpna 1911 byl Italem Vincenzem Perugiem odcizen z Louvru snad nejznámější obraz na světě - Mona Lisa, kterou namaloval malíř Leonardo da Vinci. Obraz byl nalezen 11. prosince 1913.

Mona Lisa


24.
srpna 1995 ráno výstřelem ze služební pistole usmrtil na pracovišti policie ČR v Plzni 44letý policejní důstojník svoji o 6let starší kolegyni. Vzápětí sestřelil do hlavy a na místě zemřel. Oba byli služebně zařazeni k útvaru technického zabezpečení. K činu došlo pravděpodobně z osobních pohnutek.

30.
srpna 1924 se pokusil o sebevraždu londýnský kat John Ellis. Ve své době platil za nejlepšího kata Evropy. Za 25 let činnosti údajně popravil přes 200 zločinců. Důvodem k sebevraždě byla dramatická poprava Thomsové, která se mu ne zcela povedla. Než se pokusil o sebevraždu, požádal o uvolnění ze státní služby.

31.
V noci z 31. srpna na 1. září 1933 byla v Praze zavražděna slovenská prostitutka Otýlie Vranská (22). Pachatel její tělo rozřezal a uložil do dvou kufrů, které byly druhý den nalezeny na nádražích v Bratislavě a Košicích. Pachatel nebyl nikdy vypátrán.


Otýlie Vranská

(C) JUDr. Miloslav Jedlička
do menu
srpen