nadpis.jpg (23311 bytes)
Cyklus příběhů o soukromém detektivovi vznikl v tvůrčí skupině Josefa Souchopa a Dariny Levové. Realizovat se začal už na přelomu let 1992/93. Velký podíl na jeho vzniku, podle dramaturga Josefa Souchopa, měly četné dopisy od televizních diváků, kteří chtěli na televizní obrazovce opět vidět české prostředí, české herce a české příběhy ze současnosti, které velmi dobře znají.

 

Kandidátů na hlavní roli soukromého detektiva bylo více. Postupným výběrem byl nakonec obsazen do role populární Marek Vašut, který je nejenom dobrým hercem s profesionálním přístupem, ale splňoval i náročné požadavky, jež byly na detektiva kladeny. A že o nebezpečné situace v jednotlivých epizodách nebyla nouze. Marek Vašut se však, občas i přes velké riziko, nenechával zastupovat profesionálním kaskadérem. Lituje jen, že nebezpečných scén není ve scénářích daleko víc. "Seriál by to určitě zatraktivnilo,” dodává. Role Martina Tomsy je mu byla blízká a hrál ji rád. Detektiv Martin Tomsa byla zároveň jeho první velká několikaletá role. A co si myslí o povolání soukromého detektiva? "Soukromý detektiv to má mnohem těžší než policie, protože je i před zákonem vlastně soukromá osoba. Na druhou stranu má práce v lecčems lehčí, protože není tak vázán zákonem. Takže může být ve svých aktivitách daleko mnohem pružnější, než si může dovolit policie. Být soukromým detektivem je však velice nebezpečné. Já jako soukromá osoba bych se tak živil nechtěl,” říká Marek Vašut.

Děj příběhů je zasazen do Brna a jeho okolí. V rámci pátrání se však Martin Tomsa rozjede i do Vídně. Jednotlivé příběhy jsou uzavřené, nenavazují na sebe. Autoři jednotlivých scénářů čerpali inspiraci nejen ve skutečných případech, ale řídili se i všeobecnými zkušenostmi. Na scénářích spolupracovali samozřejmě i s odbornými poradci, kteří znají jak zvyklosti galerky, její myšlení a jednání, tak i postupy policie a pravomoci soukromého detektiva.

V cyklu Detektiv Martin Tomsa uvidíte celou řadu populárních herců - Milenu Dvorskou, Davida Matáska, Jana Potměšila, Jaroslava Satoranského, Michala Dlouhého, Svatopluka Skopala, Kateřinu Brožovou, Jiřího Pomeje, Zdenu Studénkovou, Josefa Karlíka, Ilonu Svobodovou, Ladislava Lakomého, Veroniku Žilkovou a další.

FLEK NA HRU
flek1_.jpg (12561 bytes)
flek2_.jpg (11767 bytes)

Harmonický život rodiny podnikatele Vituly je náhle zastřen nejčernějšími mraky. Bezohlední vyděrači si jej vytipují jako vhodný zdroj snadného příjmu. Nešťastný muž se obrátí na polici, aby zjistil její praktickou bezmocnost v tomto oboru trestné činnosti. Proto se obrátí na Martina Tomsu. Vyděrači to však odhalí a jenom to posílí jejich zastrašovací agresivitu. Martin si uvědomí, že metoda “na hrubý pytel hrubá záplata” bude snad jediná účinná zbraň proti ničeho se neštítícím gaunerům a chytře využije jejich vlastních zbraní. Jak to provede, to už můžete sledovat v epizodě Flek na hru.

námět a scénář Miloslav Jedlička
režie Vladimír Kelbl

BÍLÁ PAST
*
Uprostřed jsem já
bilapast2_.jpg (12300 bytes)
uprostřed jsem já - jako kriminalista

Další díl z volného cyklu Detektiv Martin Tomsa se odehrává v psychiatrické léčebně. Tomsa se zde totiž nechává zaměstnat jako zřízenec. Hned od začátku jej však - mimo plán - zaujme fakt, že zde došlo několikrát k vyloupení místní lékárny. Naposledy byl při loupeži dokonce zabit místní zřízenec. Začíná být jasné, že s místním zdravotním personálem není všechno v pořádku ... Pomalu se skládají střípky tajenky, složené z lidských vášní, narkomanie, alkoholismu a obrovské lidské závislosti, pro kterou jsou lidé nakonec schopni i zabíjet.

Odborná spolupráce: mjr. JUDr. Miloslav Jedlička

ZLATÁ KLEC
Zlatá klec
zlataklec3_.jpg (10239 bytes)
Zlatník Podhorský se bojí, že jeho krásná žena (Zdena Studénková) ho nejen podvádí, ale že je zapletena i do vloupání, protože v jeho obchodě se objevilo podezřelé zboží. Navštíví proto Martina Tomsu a prosí ho o sledování atraktivní paní Mileny. Při této příležitosti Tomsa vyfotografuje chlapíka, nápadně podobného muži podezřelého z vloupání. Jeho posedlost vyřešit zamotaný případ ho přivádí k životu nebezpečných situací. I když spolupracuje se svým kamarádem, poručíkem Součkem, daří se mu být, takříkajíc, o krok před policií a významně přispět k vyřešení případu Zlatá klec.

Odborná spolupráce: mjr. JUDr. Miloslav Jedlička

TABATĚRKA
tabaterka1_.jpg (13431 bytes)
tabaterka2_.jpg (10787 bytes)

Při pátrání po zlodějích vzácné sbírky starých mincí se Martin Tomsa obrátí na kamarádku Kláru (Veronika Žilková), která má sledovat v baru podezřelých majitelů, zdali se tam s mincemi neobchoduje. Martinův plán však postrádá, jak postupně ke svému zděšení zjistí, znalost některých faktů z minulosti pana Bernarda, který mu za tuto práci sice dobře zaplatil, ale zároveň mu zatajil závažné skutečnosti z minulosti majitelů baru. Do osudné hry vstoupí neplánovaně i silný milostný vztah. To vše způsobí našemu hrdinovi opravdu horké chvíle. Ale nebyl by to Martin Tomsa, aby se mu nepodařilo složitý, do minulosti zasahující případ, objasnit.

námět a scénář: Miloslav Jedlička
režie: Vladimír Kelbl

KRUTÁ DAŇ OMYLU
krutadan1_.jpg (10074 bytes)
krutadan2_.jpg (10680 bytes)

Příběh začíná náhodným vtažením detektiva Martina Tomsy do případu organizované skupiny padělatelů dokladů. Tomsa v důsledku toho musí čelit mnohým nebezpečným situacím, protože zločinci chtějí detektiva zabít. A to jen kvůli tomu, že si ho spletli s kurýrem, přepravujícím falešné doklady. Inscenaci v brněnském studiu natočil podle scénáře Miloslava Jedličky režisér Vladimír Kelbl.

Námět a scénář: Miloslav Jedlička
režie: Vladimír Kelbl

VERONIKA

veronika1_.jpg (9531 bytes)

Do diagnostického ústavu se může mladý člověk dostat různě. Třebas i tak, že jediný rodič, který je k dispozici, se dostane do střetu se zákonem a je zbaven na nějakou dobu svobody. Šestnáctiletá Veronika je na svoji matku velmi citově fixována a tak ve chvíli, kdy je matka propuštěna z vězení, se snaží všemožným způsobem opustit ústav, aby mohla realizovat svůj sen o novém a lepším společném životě. Ale dvě, v podstatě romantické a poněkud naivní ženy mají malou šanci vybřednout úspěšně ze světa násilí a zločinu, který je obepíná svými nemilosrdnými vyděračskými chapadly. Když tu se Veronika seznámí náhodou s Martinem Tomsou. Podaří se našemu hrdinovi zachránit Veroniku i její matku?

Do role matky obsadil režisér Vladimír Kelbl Milenu Dvorskou. Kromě ní uvidíte v tomto poněkud smutném, ale svrchovaně dramatickém příběhu, v němž hrají i velmi mladí, začínající herci, Davida Matáska, Václava Helšuse, Františka Švihlíka, Otakara Brouska ml. nebo Jiřího D. Novotného.

Námět: Josef Souchop
Scénář: Miloslav Jedlička
režie: Vladimír Kelbl

BRATŘI
bratri1_.jpg (10954 bytes)
bratri3_.jpg (10544 bytes)

Martina Tomsu požádá sestřenice Monika z venkova, aby jí na čas poskytl u sebe přístřeší. Má nastoupit jako učitelka v hudební škole a dojíždění by jí působilo nemalé komplikace. Tomsa jí rád prokáže tuto laskavost, zvláště když ví, že Monika má od dalšího měsíce domluvený vlastní podnájem. Ani jeden z nich však netuší, že z ochotně nabídnutého útočiště se stane pro nebohou dívku dům hrůzy, v němž odmítá strávit byť i jen jedinou noc. A tak, jestli nechce mít Tomsa na svědomí ztrátu Moničina vysněného místa, musí jí najít rychle jiné ubytování, ačkoli má, jak tušíme, v této chvíli svých vlastních starostí až nad hlavu. Že mu tím další ještě přibudou, to mít na svědomí bratři Zachovi, kteří jsou v této epizodě hlavní a nebezpeční protivníci oblíbeného hrdiny.

Námět a scénář: Miloslav Jedlička
režie: Vladimír Kelbl

O stránku zpět