Jeffrey Lionel Dahmer

15násobný vrah a kanibal
Narozen 1960 v Milwaukee (USA) - ubit spoluvězněm 28. listopadu 1994

Jeffrey Lionel Dahmer - patnáctinásobný vrah a kanibal

Dne 22. července 1991 zastavil polonahý 18letý Tracy Edwards v chudinské čtvrti Oxford Apartamens v Americkém Milwaukee policejní hlídku a zoufale ji žádal, aby ho zatkla. Když to hlídka omítla s poukazem, že není důvod, uvedl Tracy Edwards, že byl v bytě číslo 213 na Oxford Bulding napaden nožem.

Policistům, kteří do uvedeného bytu přišli se naskytl hrůzný pohled. V sudu uprostřed pokoje byla nacpána čtyři mužská těla, v chladničce byly dvě mužské hlavy, dvě další v mrazáku a sedm hlav bylo uvařených. V kotlíku na kamnech bylo několik mužských genitálií. Byt patřil tehdy 31letému Dahmerovi. Obyvatelé domu si několikrát stěžovali na nesnesitelný zápach vycházející z jeho bytu. V květnu téhož roku z Dahmerova bytu vyběhl nahý 14 letý chlapec, původem z Laosu, který krvácel z análního otvoru a volal o pomoc. Dahmer policisty přesvědčil, že chlapec s ním žije a jde pouze o mileneckou hádku. Mrtvola chlapce byla pak nalezena mezi páchnoucími zbytky mrtvých těl. Policie vynášela části těl (nejméně 11 lidí) několik dnů ve speciálních maskách a ochranných oděvech.

Policisté vynáší ledničku s lidskými ostatky

Policisté vynáší ledničku

Dahmer neměl díky svému zevnějšku, vysoké inteligenci a přátelským způsobům chování potíže seznámit se s budoucí obětí. Vojenskou službu absolvoval na americké základně v německém Baumholderu. Dahmer se přiznal, že také vraždil ve svém předcházejícím bydlišti v Ohiu. Vyšetřování proto probíhalo i v Ohiu a v německém Baumholderu, neboť když tam sloužil, bylo zavražděno 9 lidí a další beze stopy zmizeli. Jistý čas studoval i vysokou školu.V době zatčení pracoval jako dělník v místní čokoládovně. V minulosti byl dvakrát trestán za drobnější sexuální delikty.

Dahmer jako 17letý student

Dahmer jako 17letý student

Dahmer popsal své jednání ve 160 stránkové výpovědi a přiznal se celkem k 15 vraždám. Většinou šlo o muže nebílé pleti, které nejprve uspal lékem Halcion a pak usmrtil a rozkouskoval. Při vyšetřování připustil, že s některými z mrtvých měl pohlavní styk (zatímco v jiném případě mu stačilo nad obětí onanovat) a že si uschoval některé části těl obětí, aby je pak pojídal. Do hlav tří zavražděných údajně vyvrtal díry, do kterých nalil roztok podle svého receptu, aby vypadaly ještě hrozivěji... Podle svého vyjádření byl inspirován postavou Satana z kontraverzního filmu Exorcist III. Jeho byt byl vybaven elektronickými dveřními západkami. Jakmile byla oběť v bytě - byla bez šancí na útěk.

Dahmer se svým obhájcem

Dahmer se svým obhájcem

Před zahájením procesu měl soud problémy s výběrem porotců. Řada z nich účast v porotě odmítla s odůvodněním, že na to "nemá žaludek"... V polovině února 1992 byl Dahmer odsouzen k patnácti trestům doživotního vězení, neboli k odnětí svobody na souhrnou dobu "minimálně" 936 let. (Ve státě Wisconsinu je trest smrti zrušen). Po vynesení rozsudku se ozvaly výkřiky radosti a spontánní potlesk příbuzných obětí. Ve vězení byl několikrát napaden spoluvězni. Naposledy 28.11.1994 při čištění toalety. Útok nepřežil.

© JUDr. Miloslav Jedlička