Andrej Romanovič Čikatilo

Rostovský Jack rozparovač
Narozen 16.října 1936 - popraven 14. února 1994

Andrej Romanovič Čikatilo

"Jsem šílená zrůda, omyl přírody."

Andrej Čikatilo


Andrej Romanovič Čikatilo z Rostova na Donu byl vzorným otcem rodiny. V letech 1978 - 1990 prokazatelně zavraždil celkem 53 lidí. Nejdříve je pohlavně zneužil a pak trýznivým způsobem usmrtil. Vyšetřováním bylo také prokázáno, že byl kanibalem. Popraven byl 14. února 1994 střelou do týla. Podle těchto událostí byl natočen v rusko-americké koprodukci film s názvem "Občan X" s Donaldem Sutherlandem v hlavní roli.

Andrej Čikatilo byl ženatý a otcem 3 dětí (syn a dcera). Byl považován za slušného člověka a vzorného komunistu. Původně pracoval jako učitel jazyků, později jako zásobovač elektromontážního podniku. Zatčen byl 30. listopadu 1990. Bylo mu prokázáno, že pohlavně zneužil a zavraždil celkem 31 chlapců ve věku od 8 do 18 let, 14 dívek ve věku 9 až 17 let a 18 mladých žen. Na vraždy se pečlivě připravoval. Vždy sebou nosil náhradní oděv pro případ, kdyby se potřísnil krví obětí. Zločiny páchal teprve poté, co si opatřil na dobu zamýšlené vraždy alibi. Podobně jako Fritz Haarman se se svými oběťmi seznamoval ve vlacích, na vlakových nádraží nebo autobusových zastávkách v okolí jihoruského města Rostova na Donu. Svým vystupováním a chováním si bez obtíží získal u budoucích obětí důvěru.

Policejní fotografie Čikatila

Policejní fotografie Čikatila

První jeho obětí obětí bylo 9leté děvče, které po zneužití utopil. Časem se nespokojil s pouhým zabitím. Ještě žijící oběti bodal nožem, odřezával nebo ukousával části těla a někdy si z místa činu odnášel pohlavní orgány. Části orgánů obětí pak údajně pojídal. Téměř ve všech případech také poškodil oči, jejichž pohled nemohl snést. Motivem útoků byla sexuální agresivita. Teprve při smrtelné agónii obětí se sexuálně uspokojil.

V roce 1984 byl ustanoven 50 členný speciální tým vytvořený pro objasnění série vražd v Rostovském kraji a kontrolovaný tehdejšími nejvyššími stranickými a vládními činiteli SSSR. Přesto trvalo 13 let, než byl Čikatilo dopaden. Během vyšetřování bylo vyslechnuto a prověřeno statisíce lidí a provedeno 300.000 rozboru krve podezřelých. Během této doby Čikatilo také dvakrát zatčen (1984 a 1987), avšak po krátké době vždy propuštěn. Jeho krevní skupina totiž neodpovídala krevní skupině zjištěné z biologickch stop (sperma, sliny, krev) na místech vražd. Dodnes nejsou vědci schopni spolehlivě vysvětlit, proč Čikatilo vykazoval v krvi pokaždé jinou krevní skupinu, než ve spermatu a jiných výměšcích. Analýza DNA v tomto případě neměla reálné odůvodnění - jesliže se neshoduje krevní skupina, nemůže se shodovat ani DNA. Z vražd bylo do doby dopadení Čikatila obviněno 15 osob. Jeden z nich - Alexandr Kravčenko byl pak za první Čikatilovu vraždu - 9leté dívky - nevině odsouzen k trestu smrti a popraven. Není bez zajímavosti, že všech 15 osob vinu na čikatilových vraždách přiznala... Na základě vyšetřování bylo také obviněno a odsouzeno na 50.000 osob pro jinou mravnostní trestnou činnost.

Čikatilo ve vyšetřovací vazbě

Čikatilo ve vyšetřovací vazbě

Velký podíl na objasnění sériových vražd měl profesor psychlogie Buchanovskij, který před dopadením A. Čikatila vypracoval jeho věrný psychologický profil. Došel mimo jiné k závěru, že neznámý vrah je vzdělaný muž středního věku se sexuálními problémy, který se stal v minulosti obětí sexuálního zneužívání. Čikatilo popřel vyšetřovatelům jakoukoliv účast na vraždách. Teprve poté, co byl k jeho výslechu povolán profesor Buchanovski a ten mu přečetl svůj psychologický názor na vraha - Čikatilo se rozplakal a vraždy doznal...

Dne 3. dubna 1993 byl za silné asistence policejních sil a zvláštní jednotky OMON zahájen soud. Čikatilo byl umístěn do kovové klece, aby nebyl napaden příbuznými obětí. Vstup do soudní síně byl na vstupenky. Soudní jednání se vleklo 5 měsíců, neboť spisový materiál měl neuvěřitelných 333 svazků a orientovat se v nich bylo velmi složité. Čikatilo své hrůzné činy před soudem nikdy nepopřel ani nezpochybnil. Naopak přiznával dalších téměř 30 vražd, které se však nepodařilo doložit žádnými přesvědčivými důkazy.

Čikatilo během soudního jednání předstíral duševní chorobu (těžkou obrnu), ačkoliv byl psychiatry a psychology uznán za normálního a za své jednání zcela zodpovědného. Proces se neobešel bez incidentů. Tak například lidé přítomni v soudní síni při čtení Čikatilovi výpovědi, ve které popisoval vaření a pojídání ušních boltců obětí omdlévali a museli být ze soudní síně vynášeni. Čikatilo často přerušoval výpovědí svědků či řeči soudců a prokurátorů řevem, takže musel být několikrát ze soudní síně vyveden. Před vystoupením prokurátorů zazpíval Internacionálu a při vynášení rozsudku si spustil kalhoty. Doslova odvlečen byl i při čtení rozsudku, když začal kopat do lavice na níž seděl a nepříčetně řval na soudce. O den později - 15. října 1993 byl vyhlášen rozsudek - trest smrti. Dne 14. února 1994 byl také - střelou do týla - trest vykonán.

© JUDr. Miloslav Jedlička