Za nejlepšího konstruktéra na světě je považován Michal Kalašnikov (narozen 10. listopadu 1919 - zemřel 23. prosince 2013) z bývalého Sovětského svazu. Věnoval se především konstrukcím vojenských samopalů. První model samopalu zkonstruoval tajně v železničních dílnách v roce 1942. Věhlasu dosáhl jeho model samopalu AK 47. Od té doby zkonstruoval několik destek modelů a jejich modifikací. Podle ruských zdrojů jsou zbraně z jeho konstruktérské kanceláře ve výzbroji 60 armád. Celkem se vyrobilo téměř 100 milionů zbraní typu "kalashnikov". Obdržel čtyři státní vyznamenání. Naposledy v roce 1994.
Kalašnikov se v prosinci 1994 setkal ve zbrojním středisku v Iževsku na Urale s ředitelem společnosti Inter Arms Inc. S. Cummigsem. Firma, kterou Cummigs zastupoval vyrábí zbraně pro americkou armádu. Ředitel Cummings připustil, že "kalashnikov" je lepší, než zbraně, kterými je vyzbrojována americká armáda - puškou M 16. Rozdíl je i v ceně. Kalašnikov stojí jen 130 dolarů, zatímco puška M-16 téměř 600 dolarů. Oficiální reklamní slogan Iževské zbrojovky zní "Naše zbraně - vaše vítězství"...
Slavný konstruktér neměl žádné technické vzdělání. Přesto jsou jeho samopaly obdivovány i konkurencí, zejména pro jednoduchost obsluhy a spolehlivost za všech bojových a klimatických podmínek. Zaznívají názory, že jen "nezatíženému" duchu se mohlo povést vyvinout zbraň, která funguje i ve věčném sibiřském ledu.
Vynálezce nejlepší automatické zbraně na světě Michail Kalašnikov žil v posledních letech údajně ve velmi stísněných poměrech. Vždy byl skromný, nikdy nežil nad poměry a také nebyl nijak oslavován. Po odchodu do důchodu dokonce ve své vlasti upadl v zapomnění. Jeho jméno však obchodně využili v zahraničí. Vodka značky Kalashnikov s certifikátem, na kterým je jeho podpis se stala vyhledávanou sběratelskou kuriozitou.
Teprve v dubnu 1994 - u příležitosti jeho 75letých narozenin - přiletěl prezident Jelcin do Iževska na Urale, kde Kalašnikov strávil podstatnou část svého osobního a pracovního života a osobně mu předal nejvyšší státní vyznamenání "Za zásluhy o vlast". Kromě toho mu udělil osobní důchod ve výši 80 dolarů měsíčně a povýšil ho do hodnosti generálmajora.
Není bez zajímavosti, že samopaly pocházející z kanceláře věhlasného konstruktéra nejsou patentovány, nedisponují ochrannými známkami ani průmyslovými vzory. Mohou být tedy vyráběny kdekoliv ve světě, v jakémkoliv množství a k jakémukoliv účelu. Mnoho asijských a jihomarických zemí tak také učinilo... Samopaly mají v oblibě i čeští zločinci. Nejznámější z nich - Jiří Kajínek samopal tohoto typu také nelegálně vlastnil. Kromě toho si pořídil i samopal typu UZI z izraelské produkce. Zdá se, vzhledem k jeho obhajobě, že je chtěl pouze porovnávat...
V pracovně legendárního konstruktéra Michaila Kalašnikova má být zřízeno muzeum. V zbrojařově rodišti v Altajském kraji má být odhalen memoriál. V Moskvě a Tule dostanou jeho jméno ulice. Politici a vojáci tím chtějí zvěčnit památku konstruktéra nejrozšířenějšího a nespolehlivějšího ve světě samopalu.
Michail Kalašnikov zemřel 23. prosince 2013 v Iževsku. Bylo mu 94 let.
© JUDr. Miloslav Jedlička