Daniel Stýblo - Ivo Marek

poručíci im memoriam
tragicky zahynuli při výkonu služby v Protivíně 17. dubna 2001

poručík im memoriam Daniel Stýblo poručík im memoriam Ivo Marek

"Nikdy nezapomeneme na tyto dva mladé muže, vzorné policisty, otce a manžele, jejichž život byl násilně zmařen"


Z nekrologu jihočeské policejní správy


Oba policisté byli zastřelení při provádění policejních úkonů spojených s oznámením o znásilnění, ke kterému mělo dojít v rodinné vile v Protivíně. Znásilnění se měl dopustit na své rozvedené manželce 45letý František Jůza. Po příjezdu pětičlenné policejní skupiny začal František Jůza nejdříve střílet ze své legálně držené zbraně na bývalou manželku, které se podařilo utéci, pak na policisty a nakonec obrátil zbraň proti sobě. Písecký kriminalista Daniel Stýblo (31) zemřel na místě, policista z Obvodního oddělení Policie ČR v Protivíně Ivo Marek (29) o šest hodin později v českobudějovické nemocnici. Třetí zakročující policista byl střelbou rovněž zasažen, ale útok přežil.

Pohřeb policisty Ivo Marka, otce 2letého syna Adama se konal v úterý 24. dubna v 9.30 hodin v Protivíně - pohřeb kriminalisty Daniela Stýbla, otce 11leté Sabiny a 7měsíčního Daniela byl týž den ve 13 hodin na Lesním hřbitově v Písku. Za smrt živitelů rodin poskytlo Ministerstvo vnitra rodinám zastřelených policistů finanční podporu a uhradilo náklady spojené se státním pohřbem. V případě rodiny Ivo Marka činila podpora 400.000,- Kč a v případě rodiny Daniela Stýbla 600.000,- Kč.

Útočník František Jůza na následky rozsáhlého poranění mozku zemřel v podvečerních hodinách 20. dubna 2001 v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Tragická smrt policistů vyvolala v médiích rozsáhlou a v podstatě planou diskuzi nad připraveností policie čelit podobným útokům. Přitom byly kritizovány rozkazy policejního prezidenta o zajištění služebních zbraní, zákony o policii i samotné policejní zbraně. Zcela však zanikla kritika fundovaných odborníků směřující na Zákon o zbraních a střelivu - prapůvodce nesčetných tragických událostí spojených s legálně drženými zbraněmi. Na rozdíl od Kanady, Rakouska, Velké Británie, Austrálie a dalších zemí je proces legálního získání zbraně v České republice mnohem jednodušší. Z českých i zahraničních statistik vyplývá, že největší procento střelou umrcených a těžce zraněných pochází právě z legálně držených zbraní.

K nejtragičtější střelbě do bezbraných lidí došlo 24. února 2015 kolem 12:30 hod. v Uherském Brodě. Do restaurace Družba vešel 63letý muž a začal dvěma krátkými střelnými zbraněmi střílet do nic netuších hostů, kteří zde byli na poledním menu. Zabito bylo celkem 8 osob, z toho jedna žena. Pak muž identifikovaný jako Zdeněk K. namířil zbraň proti sobě. Přestože soudní pitvy prokázaly, že oběti zemřely okamžitě po zásahu střelnými zbraněmi a tuto skutečnost potrvdil i dozorující státní zástupce, našla se celá řada novinářů, kteří zpochybňovali policejní zákrok či dokonce policii obviňovali z nečinnosti. Svůj podíl na zpochybňování policejní práce má i starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar, který si neoprávněně stěžoval na malou informovanost policie, přičemž sám vystavoval jednoho občana ukrytého 2 hod. na restauračním záchodě střelbě útočníka... Lze pouze doufat, že Patrik Kunčar nebude usilovat o změnu zákona a nezakotví v něm paragraf o přímé informovanosti starostů a jejich náměstků lékařem provádějící zákrok na oběti poškozeného...

Málokoho však zajímala skutečnost, že střelec z Uherského Brodu měl své dvě zbraně v legálním držení a jak svědci uvedli "choval se divně", téměř nevycházel z domova a jak je zřejmé, ošetřující lékař mu dal krátce předtím potvrzení k prodloužení legalizace dvou zbraní ...

I tato událost dává za pravdu těm, kteří tvrdí:

"Čím méně zbraní, tím méně mrtvých..."

© JUDr. Miloslav Jedlička