Ján Mato

poručík im memoriam
Narozen 2. dubna 1963 - zavražděn v Praze 2. srpna 2002

Ján Matoevy

V pátek druhého srpna 2002 krátce před osmnáctou hodinou byl ve stanici metra Muzeum na trase C při výkonu služby zavražděn ve věku 39 let praporčík Ján Mato - policejní inspektor oddělení Metro správy hlavního města Prahy Policie ČR. Zemřel poté, co se rozhodl čelit útoku nebezpečného ozbrojeného pachatele. Tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross povýšil Jána Mata do hodnosti poručíka im memoriam a rodičům policisty byla předána medaile "Za statečnost". Poslední rozloučení se zavražděným policistou se konalo 13. srpna ve strašnickém krematoriu v Praze. Pohřbu se zúčastnil policejní prezident generálporučík JUDr. Jiří Kolář společně se zástupci pražské policie.

Rusky hovořící muž ve stanici Muzeum vhazoval neznámou výbušninu do kolejiště metra a to v době, kdy bylo nástupiště plné cestujících. Přitom pobodal nožem připevněným na delší tyč čtyřiasedmdesátiletého cestujícího Milana Vítka a způsobil mu těžká zranění. Policista Ján Mato se snažil proti nebezpečnému pachateli zakročit. Muž však razantně zaútočil i proti němu a způsobil mu neobvyklou zbraní těžké zranění v oblasti hrudníku. Na následky poranění životně důležitých orgánů praporčík Ján Mato na místě zemřel.

Vrah policisty krátce po zatčení

Vrah policisty krátce po zatčení

Vrah, který uváděl, že se jmenuje Alexandr Sarkisov byl identifikován jako Alexandr Kručinin (49) z Moskvy a jeho totožnost potvrdil na základě otisků prstů a fotografií i ruský Interpol. Kuručkin v České republice pobýval od roku 1996 a pracoval zde jako stavební dělník. V roce 2001 spáchala jeho manželka žijící v Moskvě sebevraždu. V březnu 2002 mu byl legální pobyt na území ČR ukončen a od té doby pobýval v Praze nelegálně. Ve své výpovědi uvedl, že vraždil proto, "že se mu zhroutil svět"... Dne 29. srpna 2002 v dopoledních hodinách Alexandr Kručinin spáchal ve vazební cele sebevraždu. Oběsil se na prostěradle.

Tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross ocenil osobní a občanskou odvahu studenta Jaroslava Českého (24), který se podílel na zadržení Alexandra Kručinina na místě činu a osobně mu předal dar v hodnotě 5.000,- Kč a plaketu policie. Tutéž poctu udělil i Milanovi Vítkovi (74), který Kručinina napomínal a byl za to pobodán. Rodiče svobodného a bezdětného poručíka im memoriam Jána Mata obdrželi od ministerstva vnitra odškodné ve výši 100.000, - Kč.

© JUDr. Miloslav Jedlička