Právo v rukou soudce Roy Beana z bezvýznamné železniční osady v západním Texasu se stalo krutou parodií, které v dějinách americké justice nemá obdoby. Jeho jméno - jako vzor veskrze špatného, zkorumpovaného a nevzdělaného vesnického soudce - dodnes figuruje v amerických učebnicích trestního práva. V lidovém podání je však Roy Bean obdivován. Na základě legend natočil slavný režisér John Huston v roce 1972 neméně slavný film s názvem "Život a doba soudce Roy Beana". Hlavní roli soudce ztvárnil herec Paul Newman.
Skutečnost však byla zcela jiná. Ve svých 22 letech zastřelil při hádce v baru muže a byl pokládán za vraha. Aby se vyhnul soudu, utekl ke svému staršímu bratru Joshuovi do San Diega, který tam vlastnil saloon. Kromě toho Joshua vykonával v San Diegu funkci starosty a byl generálem občanských milicí. V listopadu 1852 byl Joshua Bean zabit a Roy převzal jeho podnik do své péče. Krátce nato Roy v souboji o ženu zastřelil důstojníka mexické armády. Mexičané ho za zabití svého soukmenovce bez soudu pověsili na stromě. Jenže větev se pod tíhou Beanova těla prohla a tím, že se špičkami nohou dotýkal země si zachránil život. Ze smrtící smyčky ho vyprostila žena, která se stala objektem sporu... Od té doby měl po smyčce na krku památku a ve stáří nemohl otočit hlavou.
V době občanské války Sever proti Jihu budoucí soudce bojoval na straně Konfederální armády. V uniformě vojáka však také pašoval bavlnu a získal poměrně velké jmění. Ke konci roku 1866 se usadil v malé osadě, kterou pojmenoval svým jménem Beanville... Ve svých 45 letech se oženil s 18letou dívkou a měl s ní čtyři děti. Žena mu však utekla a brzy zůstal i bez prostředků. Protože žebral před místním obchodem, majitelka obchodu mu nabídla 900 dolarů, pokud se z osady odstěhuje. Roy Bean nabídku přijal, vyrazil přes řeku Pecos do míst, kde se právě stavěla transkontinentální železniční trať a v budoucí železniční stanici s názvem Eagle´s Nest začal dělníkům prodávat whisky a pivo.
Při vysoké koncentraci železničních dělníků nejen z různých koutů USA, ale i etnických skupin zákonitě docházelo k různým výtržnostem a kriminálním událostem. Přitom nejbližší město se soudem a s vězením bylo vzdáleno přes 200 kilometrů od místa stavby železnice. Protože se do vzálených končin žádnému právníkovi nechtělo, byly tehdejší podmínky pro výkon soudce v tomto kraji velmi jednoduché. Jako jeden z mála z trvale žijících v tomto kraji a zároveň majitel hostince byl Roy Bean jediným horkým kandidátem. Po splnění poslední podmínky - složení částky ve výši 1.000 dolarů, získal 57letý právnický analfabet Roy Bean v prosinci 1882 kvalifikaci smírčího soudce... Sám se nazval "Zákonnost na západ od Pecos".
Ze své hospody udělal zároveň i soudní síň. Od baru vydával nejen pivo, ale i kuriozní rozsudky. Delší dobu trvající soudní "jednání", často přerušoval, aby mohl načepovat alkohol. Porotě složené z jeho kumpánů umožnoval před vynesením verdiktu divoké pití. Protože Bean neměl k dispozici vězení, odsouzený buď skončil na telegrafním sloupě se smyčkou na krku nebo pokutou, která vždy šla do Beanovy kapsy. Bez studu také konfiskoval majetek popravených.
Z jeho proslulých kauz je znám rozsudek, kdy mrtvole uložil pokutu 40 dolarů za ilegální nošení zbraně. Jindy chtěl dát pověsit advokáta, který se pro svého klienta dovolával zákona na ochranu osobní svobody tzv. "Habeas corpus Act". Roy Bean totiž považoval tato slova za sprosté nadávky směřované na jeho hlavu...
Osvobodil také muže obviněného z vraždy čínského dělníka jen proto, že nemohl najít zákon, který by zabití Číňana zakazoval... Dalšího muže odsoudil k "trestu smrti oběšením na telegrafním sloupě", a když zjistil, že odsouzený má u sebe 400 dolarů, změnil vmžiku trest smrti na pouhou pokutu 400 dolarů... Za úplatky dosáhl osovobození svého syna Sama, který v Del Riu spáchal vraždu. Zločiny svých kumpánů rovněž toleroval, neboť jejich hlasy potřeboval k znovuzvolení za soudce. Zbytek hlasů si obstaral sám - pomocí falešných hlasovacích lístků... V roce 1896 se na volební podvod přišlo a Roy Bean byl ze soudcovské funkce sesazen. Až do své smrti pak vedl svou hospodu.
Roy Bean zemřel ve věku 78 let a je pochován v Del Riu. Splnilo se tak jeho přání - nechtěl ležet vedle grázlů naproti své hospody. Podle filmu je pravdivá jeho letitá láska k herečce Lilly Langtryové, ač se s ní za svého života osobně nikdy nesetkal. V prosinci 1884 prosadil přejmenování železniční stanice z Eagle´s Nest na Langtry a jeho hospoda nesla název "Jersey Lilly". Teprve několik měsíců po jeho smrti herečka "slavné místo" navštívila a jako dar od místních lidí dostala Beanův revolver. Roye Beana přežila o 26 let. Dnes žije v Langtry na 70 obyvatel a z hospody, v nichž se soudilo se stala turistická atrakce.