Inu, i to se stane...

 
Kokainový mor v Praze!

Lidové noviny oznámily, že byl v Praze objeven "kokainový mor". Pražská policie podnikla honičku na kokainisty a podařilo se ji zatknout drogistu, který byl za držení kokainu pokutován částkou 10,- Kč... O několik dnů později byl zatčen další muž, který se snažil prodat neškodnou sodu bicarbonu a kupujícímu tvrdil, že jde o čistý kokain.... (stalo se v červenci 1924)

Trampoty nudistů

Pařížské úřady jsou již syty lidí, kteří prohlašují, že holdují krajně prostému životu, obtěžující svou nahotou. Poslední případem je silný muž (34), kterého sebrala policie nahého  v dopoledních hodinách na Martových Polích, kde prováděl vojenské cviky. V ruce držel klacek a sám si dával povely tak hlasitě, že mu mohl závidět každý šikovatel. Policisté ho zakryli svými plášti a odvedli ho na nejbližší komisařství. Tam naháč vysvětloval, že cviky vykonával nahý pod širým nebem ze zdravotních důvodů. Jestli se to prý někomu nelíbí, nemůže za to. Zatím ovšem bude moci cviky provádět v policejním oddělení pro duševně choré, poněvadž se policie rozhodla, že bude napříště takové naháče považovat za blázny. (stalo se 24.9.1930)

Služby zločincům

Berlínské policii se  podařilo dokázat dávnou domněnku, že lupiči, zloději a vrahové mají půjčovny, kde si za určitou záruku a odměnu mohou vypůjčit nástroje k provedení zločinů.  Nyní vypátrala berlínská policie několik malých hostinců a kořalen, které - jak se zjistilo - jsou vlastně půjčovnami zločineckých nástrojů.  (stalo se v březnu 1922)

Prevence proti zločincům - státní znak na tvář

Bulharský ministerský předseda Stambolijski oznámil  v Sobrani, že se v Bulharsku chystá zákon, podle něhož bude nenapravitelným zločincům vtetován na tvář státní znak, aby byl každý zločinec ihned poznán. Podle mínění ministerského předsedy bude tetování pro zločince větším postrachem, nežli káznice. (stalo se 17.3.1922)

Žádná vražda, ale obchod !

Osvald Lein (28) z Karlových Varů byl  odsouzen k trestu smrti za vraždu své družky Barbory Flekové z Brna. Před soudem však tvrdil, že svou družku nezabil, ale prodal na brněnském nádraží za 2.000,- Kč do orientálního harému. (stalo se 27.4.1926)

To byl zákrok!

V České Lípě  navštívil taneční zábavu zaměstnanec státních drah, který se na zábavě opil a počal tropit výtržnosti. Přivolaného četnického strážmistra udeřil tak, že upadl na zem. Proto byla přivolána posila a výtržník byl dopraven na strážnici. Zde vytrhal parapety z oken, okna začal rozbíjet, házel po kolemjdoucích dříví a uhlí. Jeho řádění učinilo přítrž přivolané hasičstvo, které ho uklidnilo proudem vody z hadice napojené na obecní hydrant (stalo se v roce 1926)

Co v dnešních učebnicích kriminalistiky chybí?

"Nutno podotknout, že nález lejna na místě trestných činů není tak častý, jako třeba nálezy otisků prstů..."  Knižnice pro kriminalistiku č. 1/1954

Víno jenom na žízeň!

V roce 1956 bylo zastaveno trestní stíhání pro trestný čin opilství, přestože měl obviněný v krvi 1,55 promile alkoholu a řídil motocykl. Znaleckým posudkem bylo "bezpečně zjištěno, že je pravidelným pijákem vína a jeho schopnost k řízení motocyklu pod vlivem vypitého vína nebyla naprosto žádným způsobem snížena..."  Knižnice pro kriminalistiku č. 4/1956

Bez ucha a peněz

V březnu 1989 oznámil Pavel P. (18) z Brna, že byl na ulici přepaden dvěma pachateli a když jim odmítl vydat peníze, uřízl mu jeden z pachatelů ucho i s náušnicí. V průběhu vyšetřování se však zjistilo, že si ve svém bytě ucho uřízl sám. Dále bylo zjištěno, že si nechal od stejně starého kamaráda železnou trubkou přerazit nosní kost. Motivem tohoto jednání byl pokus vylákat na pojišťovně peníze za zranění.

Zákon, jenž České republice dosud chybí

Jelikož dědičnost zločinnosti, blbosti a duševní slabosti hraje důležitou roli při plození, nařizuje se, že v každém zařízení, který má takové osoby k dispozici, a po konstatování tohoto stavu ústavním lékařem a dvěma výtečnými chirurgy, a není-li naděje na zlepšení, vzniká oprávnění provésti kastraci.  Zákon státu Indiana č. 215 z 9.4.1907

Podivná detektivní kancelář

Berlínská policie uspořádala velkou honičku ve všech podezřelých místnostech severní, západní a jihozápadní části města. Při tom navštívili policisté také detektivní kancelář na Friedrichstrasse 160, kde si jeden muž zřídil tančírnu nahých žen. Vchod opatřil velkým nápisem "Detektivní kancelář". Když tam policie asi kolem 3.00 hodin vnikla, překvapila veselou společnost, která pila velmi drahé nápoje. Majitel, číšník a hudebníci byli zadrženi a lokál úředně zrušen. Detektivní kancelář bude proměněna v byty.  (stalo se v roce 1927)

Kdopak by se divil ?

V lednu 1923 v Temešváru spáchala sebevraždu oběšením 103 letá Elen Jovanovičová. Jak tamní policie zjistila, důvodem k sebevraždě byla její omrzelost ze života.

Novinka na draka

První světelný signál, neboli semafor, byl v Praze instalován na Můstku koncem května 1930. O několik dnů později bylo toto zařízení terčem kritiky novinářů a motoristické veřejnosti. Kritika doplněná statistikou uváděla, že místo toho, aby byla doprava zrychlena, díky semaforu se rychlost zpomalila. Řidiči se údajně tomuto místu zdaleka vyhýbali.

Z policejních a tiskových zpráv vybral  ©JUDr. Miloslav Jedlička
 

o stránku zpět
do menu