Rakouská policejní a kriminální muzea
*
V Rakousku je několik policejních muzeí. Kromě Rakouského kriminálního muzea na zámku Scharnstein mají svá muzea i všechna zemská policejní ředitelství a také četnictvo.

Muzeum vídeňské kriminální policie je v 9. obvodě na Rossauer Lände 5/Stg.4 (kancelář je na Wassagasse 22/325) telefon 313444/9323. Správcem muzea je vrchní revident Erich Müllner. Vídeňské muzeum má nejdelší tradici. Bylo založeno v roce 1898 a zobrazuje historický vývoj od roku 1870 až dodnes. Muzeum je otevřeno pouze pro ohlášené návštěvy, zejména odborníků a to i ze zahraničí. Veřejnosti je muzeum nepřístupné. Expozice sleduje tři hlavní linie: dějiny vídeňského policejního sboru s důrazem na kriminální policii vývoj kriminalistiky
slavné zločiny v dějinách města

Další muzeum, tentokrát určenou pro širokou veřejnost otevřel 8. listopadu 1991 Harald Seyrl pod názvem "Vídeňské muzeum kriminalistiky" a nachází se ve čtvrti Leopoldstadtu v ulici Grosse Sperlgasse, v jednom z nejstarších přízemních domů čtvrti Leopoldstadt. Toto čistě soukromé muzeum nabízí nejen přehled vývoje policejní práce ve Vídni, ale především dokonalou exkurzí zločinem v jeho nejodpornější podobě od dob Marie Terezie.

Podle slov pana Sayerla byl všeobecně známý Grasel jen "žabařem" ve srovnání se Severinem von Jaroszynskim, kterého jako nebezpečného loupežného vraha doprovázelo na popravu v roce 1827 několik eskader dragounů, husarů, kompanie infanterie a pochopitelně davy vídeňských zvědavců.

V muzeu, kromě mnoha jiných exponátu najdeme i originální ručně pasný rozsudek smrti z 19. září 1808 a kostru vražedkyně Theresy Kandlové, která byla hned po popravě prodána přítomnému lékaři... Také zde najdeme koš, ve kterém byla v roce 1910 nalezená rozčtvrcená Louisa Weisová i mlýnek na maso zn. „Alexanderwerk", kterým byla v roce 1952 ubita Adriane Eckhardtová. Je zde i sádrový odlitek obličeje Haralda Sassaka, který měl v letech 1971-1972 coby „vídeňský fantóm" na svědomí život 17 důchodců.


Adresa Vídeňského kriminálního muzea je:
1020 Wien
Grosse Sperlgasse 24
tel. 2144678

Otevřeno denně mimo pondělí 10-17 hod.

Další muzeum pan Seyrl založil v Scharnsteinu, 20 km východně od Gmundenu v předhůří Alp v roce 1973. V udržování a rozšiřování exponátů mu vydatně pomáhá bývalý český kriminalista a po několik let i ředitel Kriminalistického ústavu v Praze ing. Přemysl Liška, vynikající odborník na střelné zbraně. Společně se Sayerlem vydali několik knih, zabývající se historií zločinu.

Harald Seyrl, přestože je již několik let v důchodu, přednáší o historii zločinu v policejních školách. Je spoluzakladatelem Institutu pro historickou kriminologii při univerzitě v Salzburgu. Roku 1973 založil Muzeum trestního práva, nyní „Rakouské kriminální muzeum", které provozuje právě na zámku Scharnsteinu.

Pokud Vám vybude při návštěvě Vídně trochu času a 3 eura, určitě stojí do muzea zajít.

JUDr. Miloslav Jedlička

zpět