Charles Miller Manson

1934 Cincinnati - Ohio

levy obrazek

V roce 1969 oblétlo jeho jméno celý svět. Společně se členy své "Rodiny" zavraždil 7 lidí, včetně herečky Sharon Tateové, manželky slavného režiséra polského původu Romana Polanského. Ve svých 13 letech spáchal Manson svůj první zločin - ozbrojené loupežné přepadení. O pět let později se dopustil homosexuálního násilí a byl policií registrován jako "nebezpečný element s násilnickými sklony". V roce 1960 byl odsouzen na 10 let za kuplířství, podvody a krádeže. Ve věznici se naučil hrát na kytaru. Po 7 letech byl předčasně propuštěn na svobodu a hned zamířil do centra kalifornského hnutí hippies. V atmosféře beatové hudby, volné lásky a drog založil náboženskou komunu a dal ji jméno "Rodina". Sám se pasoval do role Ježíše.

Zavražděná herečka Sharon Tateová

herečka Sharon Tateová

Členy komuny byly převážně ženy, které ovládal drogami a svou "charismatickou" osobností. K životnímu stylu "Rodiny" patřilo žebrání, používání LSD i nevázaný sex. Na podzim 1967 se rozhodl natočit gramofonovou desku, která podle jeho slov měla předstihnout samotné Beatles. Opatřil si autobus a s "Rodinou" podnikl koncertní turné po jižních státech USA. Po hudebním neúspěchu se se svou "Rodinou" usadil na ranči Saphn - 30 mil od Los Angeles. Zde Manson začal sestavovat "seznam prasat". Šlo o lidi, které z různých příčin odsoudil k smrti. Byla mezi nimi i herečka Sharon Tateová ve vysokém stupni těhotenství. První vraždu spáchali členové Mansonovy "Rodiny" 25. července 1969. Při loupení v bytě hudebníka Geryho Hinmana v Los Angeles mu Manson svou šavlí usekl ucho a po několika hodinách pak dal příkaz k jeho usmrcení. Zemřel následkem vykrvácením po několika bodných ranách. Vrazi čekali v jeho bytě až do jeho skonu.

Manson po 25 letech vězení

Manson po 25 letech vězení

V noci na 8. srpna 1969 vnikla "Rodina" do vily manželů Romana Polanského a Sharon Tateové. Zde přistihla kromě herečky i jejího přítele Jay Sebringa, dědičku kávového magnáta Abigail Folgerovou a jejího milence Wojciecha Frykowského. Režisér Roman Polanski měl štěstí - byl tou dobou v Anglii. Než vrazi z vily odešli, popsali krví zavražděných zdi domu nápisy "Smrt prasatům" a "Válka". Sharon Tateovou ubodali 16 ranami nožem. Tex Watson - bývalá fotbalová hvězda do Frykowského vystřílel celý zásobník revolveru. Ubodána mnoha ranami nožem byla i Abigail Folgerová. Susan Atkinsonová pak sama ubodala na zahradě vily Jay Sebringa, který se pokusil z vily utéci. Obětí však mohlo být mnohem víc. Řada pozvaných hostů se na párty ve vile na poslední chvíli omluvila...

O dva dny později Manson přikázal Texu Watsonovi, Patricii Krenwinkelové a Leslie van Houtenové, aby vykonali rozsudek smrti nad majitelem samoobsluhy Lenem la Biankou a jeho ženou Rosemary. Příkaz byl bezezbytku splněn za použití 53 bodných ran. Na stěnách místa činu policie našla opět krví psané nápisy "Smrt prasatům", "Povstat" a "Helter Skelte" (Páté přes deváté). Heslo "Helter Skelte" pro vražedné akce Manson údajně zvolil podle názvu písně skupiny Beatles vydané krátce před vraždou.

Manson v roce 1999

Manson v roce 1999

Všichni účastnící vražd byli 1. prosince 1969 zadrženi a později odsouzeni k trestu smrti. V době, kdy probíhalo odvolací řízení byl výkon trestu smrti v roce 1972 Nejvyšším soudem USA a poté i Nejvyšším soudem státu Kalifornie zastaven. Z tohoto důvodu byl trest smrti všem vrahům Mansonovy "Rodiny" změněn na doživotní vězení. V průběhu soudního řízení Charles Manson zůstal věrný svému stylu.

Často měl před soudci a porotu roztažené ruce, zkřížené nohy a svěšenou hlavu, znázorňujíc tak ukřižovaného Krista. Před soudem dokonce prohlásil: "Jestliže je třeba násilí a strachu, aby se té dolarové společnosti otevřely oči, zosobnění tohoto strachu může být jméno Charles Manson". Ve vězení začal vyznávat fašistickou a rasistickou ideologii. Na čelo si pak nechal vytetovat hákový kříž.Jiná členka "Rodiny" Lynette Frommeová se sice vražd přímo nezúčastnila, ale proslavila se později pokusem o spáchání atentátu na tehdejšího prezidenta USA Geralda Forda. Za svůj čin byla odsouzena k trestu smrti. Po zrušení trestu smrti v USA ji byl trest změněn na doživotní vězení.

© JUDr. Miloslav Jedlička