Štefan Svitek

Narodený 23. januára 1960 v Podbrezovej (Slovensko) - popraven 8. júna 1989 v Bratislave

Štefan Svitek

Posledným popraveným na území bývalého Československa bol Štefan Svitek narodený v Podbrezovej. Krajský súd v Banskej Bystrici ho odsúdil na absolútny trest za trojnásobnú, mimoriadne beštiálnu vraždu. Štefan Svitek, dvadsaťsedemročný recidivista strávil už pred svojim posledným zločinom dokopy viac ako osem rokov v rôznych väzniciach. Naposledy to bolo za vydieranie.

Sivek bol ženatý so ženou, ktorá mala už z prvého manželstva dcéru. So Svitekom mala tiež dcéru a čakali spolu ďalšie dieťa. V ten osudný deň Svitek popíjal už od rána a triezvy rozhodne nebol. Po celodennom pití a práci v lese zašiel ešte do miestnej krčmy, odkiaľ sa okolo 23.00 vrátil domov. Prestrašená manželka, zvyknutá na agresívne výčiny svojho manžela sa aj s deťmi radšej zamkla do spálne a nechala ho bušiť na dvere. Po chvíli mu zakričala nech si ide tam, odkiaľ prišiel, čo asi nemala robiť, pretože možno práve táto veta odštartovala jeho záchvat zúrivosti a bola tou poslednou kvapkou v pohári. Svitek odbehol po sekeru a vylomil ňou dvere. Manželka už nestihla ujsť. Rozzúrený Štefan jej zasadil početné rany hlavne do hlavy - ľavej spánkovej krajiny, brady a krku. Jeho vyčíňanie pokračovalo aj ďalej, keď zaútočil na spiace dcéry, ktorým rozsekal hlavy sekerou, pretože, ako neskôr uviedol, začali sa budiť. Jeho besnenie sa týmto neskončilo. Tu už musí mať čitateľ silné nervy, pretože to čo Štefan Svitek so svojou rodinou spravil, človek vidí len v tých najtvrdších horroroch. Prebudila sa jeho sexuálna úchylka a vrah začal besnieť. Všetky telá rozštvrtil a niekoľkokrát sa nad nimi ukojil. Manželku vyzliekol, sekerou a nožom jej otvoril hrudník a brucho. Odrezal jej oba prsníky a vnútornosti porozhadzoval okolo seba. Nezastavilo ho ani pokročilé štádium tehotenstva jeho ženy. V jeho rukách skončil aj plod ešte javiaci známky života, ktorý rozrezal žiletkou a takisto z neho povyberal všetky vnútornosti. Rovnako pokračoval aj v prípade oboch dcér - 4 a 6 ročnej, ktoré už mŕtve pohlavne zneužil a vypitval.

Jedna zo zavražděných dcér

Jedna zo zavražděných dcér

To, že pohľad na nôž a manipulovanie s ním ho vzrušovalo nebolo pre Sviteka žiadnou novinkou. Táto beštia si príjemné sexuálne zážitky privádzala aj v minulosti cudzou či svojou bolesťou. Pod vplyvom alkoholu a analgetík sa u neho prejavovali silné sadistické a masochistické sklony. Dovtedy najsilnejším sexuálnym zážitkom tohto ošetrovateľa oviec z Brezna bolo zneužívanie kráv a odrezávanie pohlavných orgánov býkom. Po tomto hroznom čine ušiel do Čierneho Balogu a potom sa vlámal do bývalého rodičovského domu, kde sa údajne pokúsil o samovraždu obesením. Policajti ho zadržali dva dni po vraždách.

Štefan Svitek krátko po zadržaní

Štefan Svitek krátko po zadržaní

Podľa znalcov išlo o výrazne agresívnu a psychopatickú osobnosť s ťažkými poruchami emotivity, so sexuálnymi úchylkami sadomasochizmom a zoofíliou. Bol závislý na alkohole a analgetikách, čo jeho agresivitu ešte stupňovalo. Znalci došli aj k záveru, že pri manipuláciami s mŕtvymi telami získal obžalovaný najintenzívnejší sexuálny zážitok, nadobudol nové skúsenosti a tak hrozí, že svoj čin môže kedykoľvek zopakovať. Svoje sexuálne zážitky spojené s predstavami, že bolestivo ubližuje ženám, alebo zvieratám zrealizoval, čo zvyšuje recidívu. Došlo sa k záveru, že nijakými dostupnými metódami - medicínskymi, či psychoterapeutickými nie je možné Štefana Sviteka prevychovať a pustiť na slobodu medzi ľudí. A tak v záujme ochrany spoločnosti bol Štefan Svitek za vraždy spáchané 30. októbra 1987 odsúdený Krajským súdom v Banskej Bystrici na trest smrti. Rozsudok bol vykonaný 8. júna 1989.

Text a fotografii věnovala Muzeum zločinu
Mgr. Natalia Novotná
Košice
Slovenská republika


© JUDr. Miloslav Jedlička