Miroslav Stehlík

Narozen 14. června 1956 - popraven 25. února 1986 v Praze

Miroslav Stehlík - dvojnásobný vrah

Dne 8. října 1984 byl Miroslav Stehlík jako zvlášť nebezpečný recidivista odsouzen Městským soudem v Praze pro trestné činy dvojnásobné vraždy, jednoho pokusu vraždy, 12 případů znásilnění včetně pokusů, vydírání, omezování osobní svobody a krádeže k trestu smrti. Trest byl vykonán v Praze 25. února 1986.

Miroslav Stehlík pocházel ze sedmi dětí a od dětství s ním byly výchovné potíže. Proto strávil 2 roky v dětském domově. Otec byl alkoholik a společně s matkou měl kriminální minulost. Otec byl v roce 1960 odsouzen za opakované pohlavní zneužívání. Jeden z jeho mladších bratrů se dopustil v roce 1981 ve věku 24 let trestného činu vraždy. Několika bodnými ranami usmrtil 60letou sousedku. Další z bratrů pak byl několikrát soudně trestán pro majetkovou trestnou činnost. Poprvé byl Miroslav Stehlík odsouzen v 15 letech za pokus znásilnění ke dvěma letům odnětí svobody s tříletým podmíněným odkladem. V 18 letech, ještě ve zkušební době se dopustil řady dalších trestných činů. Celkem ve 34 případech provedl vloupání do bytů, ubytoven a automobilů. Ve dvou bytech dokonce pustil plynové hořáky a navíc v jednom napadeném bytě se pokusil založit požár. Jen zcela náhodou nedošlo k výbuchům, případně požárům. Chtěl se tak lidem pomstít za to, že v bytech "nebylo nic k ukradení".

Policejní fotografie z místa činu vraždy Blanky N.

Místo činu vraždy Bůanky N.

Kromě toho se pokusil, pod pohrůžkou zabití znásilnit 27letou ženu. Proto tyto skutky mu soud uložil souhrnný trest odnětí svobody na 7 let. Protože znalci zjistili, že Stehlík trpí sexuální deviací - exhibicionismem, sexuální agresivitou a sadismem, doporučili jeho ústavní léčbu. Ve věznici se choval neukázněně a odmítal se podrobit vězeňskému režimu. Proto byl přeřazován do přísnějších věznic. Ve Valdicích se pak svým chováním prosadil mezi tamní kriminální elitu.

Není bez zajímavosti, že už v průběhu vazby se snažil probourat do vedlejších cel, kde byly umístěny ženy. Z vězení byl propuštěn v roce 1981 a nastoupil ústavní sexuologickou léčbu v Praze Bohnicích, která mu byla ukončena 18. srpna 1983. Ještě v průběhu léčby, při udělených vycházkách nebo útěcích spáchal nejméně 5 dokonaných sexuálních útoků na náhodně procházející ženy. Jak sám doznal, řadu útoků nedokonal, protože byl vyrušen cizími osobami nebo se vyhlédnutým obětem podařilo utéci. Rovněž i svou první vraždu Stehlík spáchal v době ústavní léčby. Na začátku srpna 1983 utekl z ústavu a potloukal se po Praze. Krátce po půlnoci si všiml 30leté ženy, která v Praze 9 vystoupila z tramvaje a žádal po ní pohlavní styk. Když žena nabídku odmítla, vytáhl dýku a násilím ji zatáhl do blízkého parku. Protože se bránila, uškrtil ji. Poté nad mrtvou masturboval. Dýku ji přitom zasunul do přirození. Po dokonání činu ji odcizil peněženku a vrátil se do léčebny.

Stehlík na figurantce předvádí útok na Blanku H.(nůž je pro účely rekonstrukce zhotoven z tvrdého papíru)

Stehlík na figurantce předvádí útok na Blanku H.

Dalšího vražedného útoku se Stehlík dopustil 13 hodin po propuštění z ústavní sexuologické léčby. V Praze, za fotbalovým stadionem Bohemians si ve 4 hodiny ráno všiml ženy, která přecházela ulici. Začal ji sledovat. Přestože vešla do domu, utíkal za ní a dostihl ji mezi 1. a 2. patrem. Začal ji osahávat a protože se bránila, použil k překonání odporu nůž, který neustále nosil u sebe. Když pak oběť začala volat o pomoc, začal ji jednou rukou rdousit. Při potyčce oba upadli a po pádu ji Stehlík třikrát bodl nožem. Po té nad mrtvolou ženy opět masturboval a při odchodu z místa činu ji odcizil i peněženku.

Stehlík byl dopaden za 12 dnů po spáchání poslední vraždy. Přestože byl zahrnut jako možný pachatel vraždy Blanky N., byl z okruhu podezřelých vyloučen, neboť mu pracovníci léčebny v Bohnicích poskytli "nezvratné" alibi, ač se sám doznal, že v den vraždy z ústavu uprchl. Na objasnění všech Stehlíkových zločinů se podílel i parukář z tehdejších Filmových ateliérů Barrandov. Stehlík se totiž v průběhu vazby nechal ostříhat dohola, čímž podstatně změnil svůj vzhled. Parukář mu proto zhotovil pro účely rekognice paruku, odpovídající úpravě jeho vlasů před zatčením.

Znalci z oboru psychologie, psychiatrie a sexuologie uvedli, že Stehlík byl výraznou psychopaticku osobností s citovou oploštělostí, bez morálního a citového cítění se značným sklonem k agresivitě. Kromě toho zjistili známky sadismu, pronikající do oblasti sexuality, včetně nepřátelských postojů k ženám. Jeho resocializaci znalci zcela vyloučili. Stehlík nejen v průběhu vyšetřování, ale i v dalším trestním řízení neprojevil žádné známky lítosti či soucitu s obětmi.

© JUDr. Miloslav Jedlička