Miroslav Somora

narozen 3. srpna 1944 - popraven v Praze 1978

levy obrazek

Muž na obrázku zavraždil 9. srpna 1976 dvě stopařky a jejich těla pak ukryl na veřejné skládce u Valašských Klobouk. Kromě dvojnásobné vraždy mu bylo prokázáno i znásilnění. Veřejnost byla po nálezu mrtvol pobouřena a sama událost se stala námětem k celovečernímu filmu s názvem "Smrt stopařek".

Miroslav Somora pocházel z Tepličky nad Váhom (Slovensko). V době činu byl již 11 let ženatý a měl dvě děti. V minulosti - před spácháním dvojnásobné vraždy - byl několikrát trestán za loupežná přepadení, krádeže a znásilnění. V době výkonu trestu se mu podařilo uprchnout z vězení a rovněž utekl s psychiatrické léčebny, kam byl soudem poslán na sexuologické léčení.

Den před spácháním dvojnásobné vraždy Somora znásilnil v blízkosti slovenského města Bernáloko stopařku. V nočních hodinách pak s nákladním vozidlem zajel do Trenčína, kde zaparkova před nádražím. Kolem druhé hodiny po půlnoci byl požádán dvěmi 20 letými dívkami o svezení do Strečna. Obě dívky měly namířeno do Tater, kde hodlaly strávit dovolenou.

Policejní fotografie z místa nálezu zavražděných dívek

Místo nálezu zavražděných dívek

Když za Trenčinanskou Teplou dívky usnuly, Somora vytáhl zpod sedadla masivní utahovací klíč na kola nákladního automobilu a začal s ním dívky v kabině auta mlátit. Když po úderech do hlavy upadly do bezvědomí, vzal nůž dlouhý 30 cm a dívky ubodal. Nůž vedl proti obětem takovou silou, že se mu nůž při bodání zlomil. Na jedné z mrtvých dívek, kterou navíc spoutal na rukách, nakonec vykonal soulož. Mrtvoly dívek odvezl až do Valašských Klobouk, kde je na skládce odpadu zahrabal. Ještě předtím je svlékl do naha, aby ztížil jejich identifikaci.

Vozidlo, ve kterém Somorovy oběti - Viera Kuklská a Tatiana Gangurová našly svou smrt

Auto, ve kterém obě dívky našly svou smrt

Mrtvoly dívek našel pozorný občan, který si všiml, že nákladní vozidlo značky Roman stojí u skládky odpadu jinak, než obvykle stojí auta, které vykládají odpad - zádí ke skládce. Somorův vůz stál ke skládce přídí, takže nemohl případný odpad vykládat. Když se šel později místo prohlédnout, narazil na mrtvé dívky a okamžitě vyrozumněl policii. Díky rychlému objevení mrtvých těl dívek byl Miroslav Somora zatčen o dva dny později a to ve chvíli, kdy vodou smýval krev v kabině řidiče a chystal se celou kabinu přestříkat novou barvou. Žádná dramatická honička se střelbou znázorněná ve filmu "Smrt stopařek" se nekonala. Somora odešel s kriminalisty jako beránek...

Vraždy Somora v plném rozsahu doznal a při výslechu do protokolu doslova uvedl: „Ani moc nekřičely. Brzy zůstaly bezvládně ležet. Jedna na sedadle, druhá pod ním. Potom jsem vzal nůž, dlouhý asi 30 cm a začal obě ležící dívky bodat. Kam a kolikrát jsem bodl, si už nepamatuji."© JUDr. Miloslav Jedlička