Dne 27. února 2007 ve 22:00 hod. přišel na policii Jiří Steppan (59) oznámit pohřešování své manželky Marcely Sekáčové (37). Oba byli domluvení na návštěvě představení Vinohradského divadla. Když dlouho po zahájení divadla manželka nepřicházela a její telefon byl nedostupný, zavolal několika přátelům. Ti však neměli o Marcele Sekáčové žádné zprávy. Jiří Steppan policii sdělil, že jeho žena jela svým autem Renault Mégane Grand Tour (kombi) barvy šedé metalízy SPZ 5A3-0734 do Plzně. Marcel Sekáčová měla výšku 170 - 173 cm, je štíhlé postavy, má blond vlasy po ramena a je bez zvláštních znamení. V dopoledních hodinách se s ní snažil spojit, ale hovor nepřijímala. Pak mu poslala SMS, že teď nemá čas a že zavolá později. Ke zprávě pak připojila iniciály M.S. což nikdy předtím nepoužila. V jejím autě pak byl nalezen její pas. Ještě ten večer začali po ní s Jiří Steppan její přátelé pátrat také sami. Do pátrání zapojili i senzibily, kterých bylo celkem patnáct. Jeden z nich označil místo v Brdech, kde Marcelu "cítil". Přátelé zkoušeli nemožné, ale nenašli ji, přestože fakta od policie svědčíla o tom, že Marcela Sekáčová byla zavražděna.
Policisté zjistili, že skutečně přijela do Plzně a zastavila před nákupním střediskem. Z mobilního výpisu vyplývalo, že také krátce hovořila s MUDr. Vladimírem Mikušem. Kamerový systém, umístěný na parkovišti odhalil setkání Marcely Sekáčové s MUDr. Vladimírem Mikušem. Pak zřejmě společně odjeli Mikušovým autem do jihočeského Tábora, kde měl Mikuš bydliště. Potvrdila to i Mikušova manželka. Své auto nechala Marcela na parkovišti v Plzni. Ještě ten samý den - 27. února 2007 kolem 15:45 hodin byl její mobil nedostupný a nebylo možné ho ani zaměřit. Poslední zaměření bylo u Orlické přehrady. Od té doby se policie domnívala, že má MUDr. Mikuš se zmizením Marcely Sekáčové něco společného. Zvláště pak proto, že dříve oba pravcovali ve stejné farmaceutické firmě, společně i spolu (Vladimír Mikuš, Marcela Sekáčová a Jiří Steppan) jezdili na hory. Od Marcelíny sestry se pak dozvěděli, že MUDr. Mikuš a její sestra Marcela byli milenci. Marcela, jak se svěřila jedné z kamarádek, chtěla vztah s Mikušem ukončit. Sekáčová byla údajně v manželství spokojená, našla si navíc nového milence a vztah s Mikušem chtěla ukončit. Naopak lékaři se manželství rozpadlo a zřejmě neunesl, že ona je spokojená.
Druhý den manžel Marcely Sekáčové, Jiří Seppan telefonoval Mikušovi. Ten ho doslova odbyl a uvedl že nic o Marcele neví. Steppan si také všiml, že dva dny po záhadném zmizením jeho manželky se ztratil i jejich společný známý Vladimír Mikuš. Její známí dokonce při pátrání po Marcele zřídili speciální webovou stránku, kde pravidelně zveřejňovali aktuální informace o průběhu hledání. Policie zjistila, že MUDr. Mikuš druhý den ráno odejel svým autem na školeni do Karlovy Studánky. Během cesty si na jedné z bezínových pump na trati Tábor - Karlova Studánka načerplal plnou nádrž a také 20 litrů do kanystru. Do Karlovy Studánky dorazil až večer. S kolegy - lékaři měl hned po příjezdu výstup. Vadilo mu, že jeden z kolegů chtěl přeparkovat jeho vůz i když se v minulosti přeparkování často stávalo. Některý z kolegů si vzal všechny klíče od aut a všechny vozy sám přeparkoval. V neděli 4. března 2007 bylo auto MUDr. Mikuše nalezeno zcela ohořelé v Mostech u Jablůnkova. O jeho majiteli nebylo ani slechu. Lékař totiž na šest týdnů zmizel z republiky.
Mikuš zatím cestoval po světě - byl na Slovensku, pak v Maďarsku odkud odlétl letadlem do Egypta a do Izraele. Ve svých mailech předstíral, že v Egyptě a Izraeli je s Marcelou Sekáčovou, která s ním chce začít nový život. Zapomněl, že vycestovat mimo EU je bez platného pasu nemožné. Její pas byl totiž nalezen v jejím autu, zaparkovaném v Plzni... Přestože byl z Čech několik týdnů, podařilo se policistům zadržet Mikuše v Německu a v červnu 2007 ho eskortovali do Prahy. Kromě dalších věcí se u něho našla zelená deka, která vykazovala DNA shodnou s profilem DNA Marcely Sekáčové.
MUDr. Vladimír Mikuš je podle soudních znalců nadprůměrně inteligentní. Několikrát během vazby odmítl vypovídat. Rovněž nechtěl podstoupit ani test na detektoru lži, přestože se k němu písemně zavázal. Po dlouhém soudním procesu je na základě nepřímých, ale přesvědčivých důkazů MUDr. Vladimír Mikuš v dubnu 2008 Městským soudem v Praze odsouzen k šesti letům vězení s ostrahou za to, že bývalou milenku zbavil osobní svobody a způsobil jí ublížení na zdraví s následkem smrti. Tělo Marcely se prozatím nenašlo. Obhájce u soudu tvrdíl, že obvinění je pouhá policejní konstrukce, pro kterou nejsou důkazy, a proti verdiktu se odvolává. Odvolací řízení bylo naplánováno na 25. června 2008. Mikuš měl velkou šanci, že odvolací řízení nepřímé důkazy neuzná a verdikt zruší. Platí totiž právnicky vžitá zásada - není mrtvola, nemůže být ani vražda.
Tři dny před zahájením odvolacího řízení našli dva mladí rybáři v loďce v noci z pátku na sobotu v katastru obce Jetětice u přehrady Orlík plastovou bednu o rozměru 160 a 60 cm. Nejprve ji odtáhli na břeh. Potom přivolali hasiče – měli strach, že se v plastové truhle skrývá nějaká toxická látka. Když hasiči plastovou truhlu otevřeli, všem se udělalo špatně. Uvnitř ležela mrtvola ve značném stádiu rozkladu. Přivolaná policie zjistila, že jde o ženu nezjištěného stáří s rukama svázanýma ostnatým drátem. Její tělo bylo uloženo do černého igelitového pytle. Provedenou soudní pitvou i rekognicí jejich věcí (prstýnky, naušnice, zímní kozačky a pod.) byla získána řada přímých důkazů (včetně DNA) o identitě Marcely Sékáčové a způsobu jejího usmrcení. Soudní znalci vyslovili i pravděpodbnou domněnku hraničíci s jistotou, že Marcela Sekáčová byla udušena třemi páskami omotanými kolem úst, pod bradou a kolem nosu, ještě než byla vhozena do vody...
Soudní boj Mikuše a jeho obhájce s předsedou senátu a jeho přísedícími byl za hranicí serióznosti. Mikušův obhájce však upozornil na údajné nedostatky v důkazním řetězci a na nedostatečně vysvětlený motiv lékaře k vraždě. Podle obžaloby se Mikušovi v důsledku intimního vztahu se Sekáčovou rozpadalo manželství.
Obhájce přitom zdůraznil, že obžalovaný vždy označoval zavražděnou za svou "sexuální kamarádku", se kterou měl pouze příležitostný sexuální styk, nikoliv milostný vztah. Soudu poté předestřel verzi, podle které by vrahem mohl být manžel Sekáčové. Podle obhájce měla na celou kauzu vliv také některá média, která Mikuše označila za viníka. "Tlak médií zanechává podprahové vjemy v orgánech činných v trestním řízení," řekl obhájce v závěrečné řeči. Předseda senátu Petr Braun odmítl vyslechnout další svědky navrhované obhajobou, protože jejich výpovědi považoval za nadbytečné.
Mikuš Sekáčovou vylákal do oblasti Orlické přehrady, kde po ní vystřelil z plynové pistole, aby snížil její obranyschopnost. Poté ji udeřil do obličeje a přelepil dýchací cesty lepicí páskou, načež se Sekáčová udusila. Žalobci přitom vycházeli především z názorů soudních znalců získaných při pitvě zemřelé a při zkoumání předmětů nalezených v přehradě. Materiál z bedny, v níž bylo tělo nalezeno, se například shoduje s materiálem, který policie našla na vrtáku při prohlídce Mikušova bytu. Vrtákem stejného rozměru pak pachatel vyvrtal do bedny otvory, kterými dovnitř vnikla voda.
Tělo mladé ženy pak vecpal do plastové bedny a postaral se, aby nikdy nevyplavala. Mrtvou v bedně zatížil šestnácti obrovskými kameny a víko provrtal tak, aby dovnitř natekla voda. Bedna měla podle všech fyzikálních zákonů zůstat u dna. Přesto vyplavala, což si ani policie, ani soudce JUDr. Braun, který celý proces vedl a který nakonec poslal Mikuše na 14 let do vězení, neumí vysvětlit. Příběh Marcely Sekáčové a jejího vraha MUDr. Mikuše byl také uveden v televizním seriálu "Připady I. oddělení".
© JUDr. Miloslav Jedlička