Životní příběh gangsterů Clyda Barrowa a Bonnie Parkerové zromantizovalo několik knih a zejména film s názvem Bonnie a Clyde, který v roce 1967 natočil režisér Arthur Penn. Hlavní postavy ve skutečnosti krutého příběhu vytvořila Fay Dunawayová a Warren Beatty. Snímek byl nominován na Oscara v devíti kategoriích a ve dvou cenu také obdržel. Gang legendární dvojice vyplenil během dvou let několik tuctů bank a benzínových pump na americkém středozápadě a za oběť mu přitom padlo více než 15 lidí. V květnu 1934, nedaleko Gibslandu poblíž Arcadie v severní Louisianě, jejich šedou fordku V-8 a nakonec i životy zastavila salva mužů zákona. Není bez zajímavosti, že jejich celková suma z přepadů bank a benzínových pump činila pouhých 1500 dolarů…
Bonnie Parkerová se narodila v roce 1910 v malém městečku Roweně (Texas) dobře situovaným rodičům. V 16 letech se provdala za spolužáka Roye Thorntona, který byl krátce po svatbě uvězněn. Ve svých 20 letech si našla práci jako servírka v texaském Dallasu. Zde se seznámila s o rok starším Clydem Barrowem a okamžitě se do něho zamilovala. Barrow však ještě tentýž rok musel nastoupit čtrnáctiletý trest za loupež. Po dvou letech však byl nečekaně propuštěn. Soudci stačilo čestné slovo Barrowa, že bude "sekat latinu".
Po propuštění se Bonnie s Clydem opět setkali a Clayde jí představil svého nového kamaráda z vězení, se kterým naplánoval loupež. Bonnie, než aby zůstala opět osamocena, rozhodla se k oběma gangsterům připojit. Loupež se však proměnila v naprostou frašku. Auto, ve kterém prchali z místa činu, mělo poruchu, a tak doslova přesedlali na muly, které se pásly u silnice. Clydovi se na zvířeti podařilo uprchnout, avšak Bonnie byla místním šerifem a jeho pomocníky zadržena.
V době, kdy byla Bonnie ve vězení vyšetřována, spáchal Clyde několik dalších loupeží a také dvě zcela zbytečné vraždy. Když byla Bonnie bez rozsudku 17. června 1932 z vězení propuštěna, vrátila se k pronásledovanému Clydovi a jeho společníku, 22letému Ralphu Fultsovi. Společně kradli auta, nejraději značku Ford V-8. Tento typ auta si Barrow oblíbil natolik, že Henrymu Fordovi napsal: "Pokud budu dýchat, nepřestanu velebit Vaše skvělé auto. Pokud jsem měl příležitost, jezdil jsem výhradně s auty této značky. Svou rychlostí a bezporuchovostí to Fordy s klidem každému jinému autu natřou…"
Při loupežích vždy používali zbraně, zvláště pak v případech, kdy byli po spáchané loupeži pronásledováni. Zbraň neváhala použít i Parkerová. Tím pádem se s počtem loupeží také zvyšoval počet mrtvých. Při jedné přestřelce byl zastřelen i náhodný chodec. V březnu 1933 byl z vězení propuštěn Clydův bratr Buck, který se se svou hysterickou ženou Blanche spojil s Barrowem, Parkerovou a Fultsem a začali zločiny páchat společně. Policie vypátrala dům, kde se gang ukrýval, a došlo k přestřelce, při které byli zabiti dva policisté. Gangu se podařilo z obklíčeného domu uniknout. Policie však v domě našla film. Netrvalo dlouho a celý středozápad USA znal jejich tváře. Přesto v loupežích gang pokračoval. V červenci 1933 byli policií vypátráni v hospodě u Platte City ve státě Missouri. Buck Barrow byl při razii policií zastřelen a jeho manželka zatčena. Clydovi a Bonnie se podařilo ve zmatku v hospodě z obklíčení uniknout. Po této události zesílil tlak veřejnosti na dopadení Barrowova gangu. Snad proto se Ralph Fults rozhodl gang opustit, a to mu zachránilo život.
Šerif Smoot Schmid, který dvojici zarputile pronásledoval, se spojil s agenty FBI a připravil na ně u městečka Gibsland ve státě Louisiana léčku. 24. května 1933 - po dvou dnech čekání agenti FBI, šerif a jeho pomocníci zasáhli. Na auto bylo bez výstrahy vypáleno celkem 217 střel…
Poslední člen gangu - Ralph Fults - zemřel ve věku 82 let v dubnu 1993 v Dallasu. Jako čtrnáctiletý začal krádežemi cukroví, později se dopustil několika vloupání a skončil ve vězení. Tam se seznámil s Clydem Barrowem, se kterými po podmínečném propuštění v roce 1932 založili slavný gang. Po smrti Bonnie Parkerové a Clyda Barrowa byl Fults zatčen a odsouzen na mnoho let do vězení. Propuštěn byl při amnestii v roce 1954. Zbytek života pracoval jako dozorce v dětském útulku. Na své zkušenosti nikdy nezapomněl a dětem prý důsledně vštěpoval, že zločin se nevyplácí.
14. dubna 1997 se konala aukce věcí kriminálníka Clyda Barrowa, kterou uspořádala jeho sestra. Světlemodrá košile proděravělá 30 střelami a potřísněná krví byla v San Franciscu vydražena za 75 000 dolarů, přičemž vyvolávací cena byla 35 000 dolarů. Košili získalo nevadské kasino, které ji hodlá vystavit pro své návštěvníky. Kromě košile sběratelé zakoupili mj. i dětskou pušku, s níž si Clyde jako kluk hrál na lupiče (4000 dolarů), jeho hodinky na řetízku (20 700 dolarů) a fotografie Clyda a Bonnie u šedé fordky (27 600 dolarů). Dražba věcí celkově vynesla částku 145 000 dolarů. Část získaných peněz je určena na vybudování společné hrobky pro proslulé hříšníky v texaském Dallasu, čímž by mělo být vyplněno přání Bonnie Parkerové. Ta totiž krátce před svou smrtí napsala báseň, ve které touhu ležet v hrobě vedle Clyda Barrowa vyjádřila.
Jazyková úprava: Jan Zachrla, Česká Lípa
Jan Zachrla