Zkoumáním povýstřelových zplodin (nazývaných též vedlejšími zplodinami výstřelu) se zabývá a kriminalistická chemie, často ve spolupráci s kriminalistickou balistikou.
Pod pojmem povýstřelové zplodiny se rozumí:
Mezi povýstřelové produkty patří:
Povýstřelové zplodiny ulpívají:
Z chemického hlediska povýstřelové zplodiny zápalkové slože (označované jako GSR) obsahují olovo, antimon, cín, baryum, síru, případně vápník, křemík a další chemické prvky (podle "receptur" jednotlivých výrobců). V povýstřelových zplodinách se také objevují mikročástice pocházející z povrchu střely či mikročástice z nábojnice, které obsahují měď, nikl, zinek, železo, případně další kovy.
|
|
|
Objektivní vyhodnocení povýstřelových zplodin a tím i procesní hodnotu takového důkazu ohrožuje nebo zpochybňuje kontaminace (přenesení) částic na podezřelého z jiných zdrojů (od samotných policistů, z oficiální střelnice a pod.).
Před odběrem povýstřelových zplodin je nutné zjistit, zadokumentovat a prověřit:
Povýstřelové zplodiny se zajišťují:
vždy s čistýma rukama nebo v lékařských rukavicích a v nekontaminovaném oděvu (nejlépe v jednorázové biologické kombinéze),
před odběrem povýstřelových zplodin z podezřelé osoby či jeho věcí provést zajištění vlastních (kontrolních) vzorků na speciální terčíky s uhlíkovou adhezní vrstvou (tím objektivně vyloučit možnou vlastní kontaminaci).
Zajištění povýstřelových zplodin se provádí pěti způsoby, přičemž se vhodný způsob volí podle místa zajišťování a podle charakteru snímaného vrchu.
1) Snímání ("olepení") povrchu s předpokládaným výskytem povýstřelových zplodin na speciální terčíky s uhlíkovou adhezní vrstvou.
|
Terčíky se zajišťují
povýstřelové zplodiny z rukou, tváře a
jiných menších hladkých ploch.
Jedním terčíkem se "vysbírá" (zhruba
dvacetkrát) místo vedle místa plocha mezi palcem a
ukazovákem.
Stejným způsobem se "olepí" i druhá ruka (mezi
palcem a ukazovákem), obě dlaně a obličej. Podezřelý
totiž mohl střílet levou rukou či při střelbě mohl držet
střelnou zbraň oběma rukama.
Stěr vatovým tamponem je vhodný přímo na místě činu na větší plochy (volant a sklo vozidla), případně na drsné plochy a také tam, kde se terčíky s rovnou plochou neuplatní (různé záhyby, škvíry). Lze jej použít i v případě stěru z pod nehtů podezřelé osoby. V nouzi je možné vatu namotat (v chirurgických rukavicích) na špejli. Před stěrem se tampon či vata zvlhčí lihem.
Velikost tamponů nesmí být příliš velká. Platí ve všech případech pravidlo - na malé ploše co nejvíce materiálu ke zkoumání. Tampony se stěry zplodin se vkládají do čistých polyetylénových sáčků nebo speciálních obalů.
Jde v podstatě o vysavač s nástavci k zachycení zplodin s bateriovým zdrojem, se kterým je možné pracovat i ve volném terénu. Využívá se při sběru zplodin z velkých předmětů a různých materiálů jako jsou záclony, sedadla vozidel, oděvy a pod.
|
K zajištění povýstřelových zplodin z vlasů
a vousů je vhodný hřeben na vlasy. Mezi hroty hřebenu se vplete
gáza navlhčená lihem a vlasy a vousy se takto
upraveným hřebenem několikrát pročešou.
Gáza se pak vkládá do čistého
polyetylénových sáčků.
5) Zaslání oděvů a věcí "in natura"
Oděvní součástky nebo jiné předměty lze zaslat přímo ke zkoumání. Každý jednotlivý oděv nebo předmět musí být zabalen zvlášť, nejlépe do papírového nebo polyethylenového pytle. Je-li oděv znečištěn nezaschlou krví, musí se na vhodném místě při pokojové teplotě vysušit a opět dbát na to, aby nedošlo ke kontaminaci (kovem, zbraněmi a pod.). Při skládání se oděv prokládá filtračním papírem.
Porovnávací vzorky povýstřelových zplodin
K vyhodnocení zajištěných povýstřelových zplodin, které umožňují druhovou identifikaci (výrobce či druh střeliva) je nutné zajistit porovnávací materiál. Půjde zejména o:
© JUDr. Miloslav Jedlička
zpět do balistiky
do menu