FBI
Federal Bureau of Investigation

Znak FBI
Americká FBI - vznikla v roce 1908. V době svého vzniku se potýkala s celou řadou problémů. Nebyly určeny kompetence úřadu i samotných agentů, chyběla koncepční práce i odpovídající technické prostředky. Velkým problémem byla také malá vzdělanost agentů. V roce 1924 byl ředitelem FBI jmenován 29letý John Edgar Hoover. Ihned po svém nástupu propustil všechny neschopné agenty a celý úřad zreorganizoval. Noví agenti byli vybírání podle přísných, předem stanovených kritérií a museli se podrobit tvrdému policejnímu výcviku. Není bez zajímavosti, že každý nově přijatý agent byl předveden k Hooverovi, který s ním provedl krátký pohovor...

Hoover v době nástupu k FBI
Dalším Hooverovým krokem k založení moderního federálního policejního sboru bylo zavedení techniky do běžné vyšetřovatelské práce a zakládání kriminalistických laboratoří s kvalifikovaným personálem. Jeho zásluhou také vznikly rozsáhlé a pečlivě doplňované evidence zločinců a další kriminalistické sbírky.

Fotografie Hoovera v době nástupu k FBI

V roce 1935 - tedy za 11 let - FBI evidovala již 5 milionů otisků prstů a měla nejucelenější sbírku zbraní z celého světa. O systematičnosti vedení sbírek svědčí skutečnost, že o 20 let později FBI evidovala již přes 183 milionů otisků prstů. (Počet obyvatel v USA byl v tehdejší době přes 200 mil.)

Ač byl John Edgar Hoover z dnešního pohledu osobností rozporuplnou, nelze mu upřít koncepční myšlení a jeho vynikající kriminalistické a organizační schopnosti. Jako ředitel FBI často přímo řídil akce k zadržení nebezpečných zločinců. Osobně a za dramatických okolností například zatýkal Alvina Carpise. Protože v době zatýkání neměl u sebe pouta nebezpezpečného Carpise spoutal vlastní vázankou.

Edgar Hoover
Edgar Hoover
Na naše poměry další, zcela nezvyklou koncepční aktivitou Johna Edgara Hoovera ve funkci ředitele FBI byla "péče" o odsouzené nebezpečné zločince. Koncem roku 1933 se společně s tehdejším ministrem spravedlnosti Homerem Cummingsem rozjel po amerických věznicích, aby osobně vybral obyvatele pro nově zřízenou věznici - krutý a dnes již legendární Alcatraz. Gangster Al Capone byl mezi prvními...

John Edgar Hoover byl ve své funkci téměř celé půlstoletí. Žádný z osmi prezidentů USA ho neodvolal a žádný z 15 ministrů spravedlnosti nežádal jeho hlavu...

Dnešní FBI má centrálu pojmenovanou po J.E. Hooverovi ve Washingtonu. Centrále je podřízeno 57 oblastních ústředen rozmístěných po celé USA. Každý den centrála zpracuje a vyhodnocuje v průměru 54.000 informací, včetně otisků prstů, které jsou dodávány různými telekomunikačními technologiemi z podřízených ústředen. V FBI pracuje kolem 25.000 zaměstnanců. Z tohoto počtu je 1.000 úzce specializovaných agentů. Někteří z nich pracují se souhlasem nebo přímo na žádost vlád i v zahraničí (např. v Moskvě).

Nejhledanější muži v USA podezřelí z vražd. Vpravo Eric Rudolph - podezřelý z atentátů na ženské kliniky v USA Na jeho dopadení byla vypsána odměna 1,000.000 $(asi 32 mil. korun)




Kromě specializovaných agentů pracují v FBI i specializovaní psychologové se zaměřením na psychologické profilování neznámých pachatelů, specialisté na výpočetní techniku, biologii i fyziku.FBI má vybudováno své vlastní školící středisko - Akademii v Hogan´s Alley, které ročně vycvičí 600 agentů. Středisko plní funkci komplexního tréninkového města. Na jeho teritoriu se pak m.j. nachází laboratoře, včetně laboratoře na analýzu DNA a nejrozsáhlejší sbírka zbraní z celého světa.

Ke studijním a výcvikovým účelům je k dispozici rozsáhlá videotéka z významných akcí FBI, včetně dokumentací z míst závažných trestných činů. Specialisté z oboru výpočetní techniky vypracovali programy, které jsou schopny modelovat různé situace podle zadaných kritérií. Tím je možné vytvářet, případně ověřovat vyšetřovací verze.

Z historie amerického zločinu

Bonnie Parkerová & Clyde Barrow"
Dillinger - "veřejný nepřítel číslo jedna"
Al Capone - eso amerického zločinu
Mason a jeho "Rodina"
FBI - Washington D.C. - USA (oficiální www stránky FBI)

do menu
o stranu zpět