Hrstka návrhů, které se (zatím) neujaly 

Návrh na vzorový fotografický ateliér pro policejní účely. Podložka z velmi savého materiálu umožňuje fotografovat i mrtvoly ve značném stádiu rozkladu. Předností tohoto návrhu je možnost provádět dva úkony současně (foto mrtvoly a foto zločince). Skříňka u stěny může sloužit jako likérník (Francie).

Návrh na fotografování zločince tak, aby byla zachycena i zadní část jeho hlavy s úpravou vlasů. Tubus na fotoaparátu je silný fén, který simuluje vítr (Francie).

Transportní nosítka pro osoby, které se nevlastní vinou opily. Důraz je kladen nejen na bezpečný transport do místa bydliště přepravovaného, ale i na jeho pohodlí. Poduška pod hlavou má zabránit otřesům, které vznikají při necitlivé či nesynchronizované chůzi policistů (jak ze snímku vyplývá, pochod začíná levou dolní končetinou). Samozřejmostí je i speciální policejní obuv s velmi měkkou podrážkou, která odhlučňuje kročeje policistů na dlažbě a asfaltu (vyzkoušeno ve Velké Británii).

Návrh na standardizaci fotografií pro účely pátrání po hledaných osobách. Na snímku je znázorněno, na která místa se mají vlepovat černé samolepky, aby nedošlo k zneužití osobních dat či úniku utajovaných skutečností a přitom byly zachovány identifikační znaky těla.


Návrh na speciální obuv a speciální antismogovou roušku při fotografování zbraní v plenéru. Čísla a měřítka bohužel zatím nejsou součástí speciálního kufříku (USA).

Výjezdové kolo (policejní orgán + technik). Kromě nesporných úspor za pohonné hmoty a ekologický provoz, konstrukce kola respektuje touhu policistů řídit každý sám sebe a navíc plně umožňuje vlastní tempo šlapání podle tarifních tříd (ČR).

Boční pohled na výjezdové kolo. Baterie umístěna mezi oběma jezdci napájí nejen výstražný maják, ale umožňuje přes adaptér zapojit i notebok a tiskárnu. Prostor za baterií je vyhrazen pro výjezdovou brašnu kriminalistického technika. Užívání speciálního výjezdového kola je podmíněno absolvováním 14 denního kurzu s každoroční prolongací.

Myšlenka využívání  šlapacích kol pro policejní službu je více než sto let stará. Jak obrázek dokazuje, první prototypy šlapacích kol vyzkoušeli rakousko - uherští četníci už na začátku 20. století.

cetnici na kole

Dva vozy rakouské policie, ze kterých je patrno, jak účelně jsou vynakládány prostředky daňových poplatníků. Pro jízdu 1 až 2 policistů slouží vůz vlevo, pro jízdu 3 až 5 policistů pak vůz vpravo. Je-li policistů více, používají mikrobus či autobus (na snímku nejsou vidět, protože jsou zaparkovány v garáži).

Při výcviku psů, zvláště pak bojových  je často zapomínáno na poslušnost psa v určitých situacích. Jednoduchému povelu "otočit a ke zdi" (jak snímek dokazuje) lze naučit i psa. V našich podmínkách by stačilo, aby majitelům psů byl výcvik tohoto povelu uložen vyhláškou zastupitelstva obce (snímek pochází z USA).

 ©  JUDr. Miloslav Jedlička